Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Věda

Nobelova cena, nebo podvod? Případný objev supravodiče může být podle experta Janiše fyzikální svatý grál

Ilustrace magnetické levitace nad vysokoteplotním supravodičem. | foto: www.fzu.cz

Premium Rozhovor
Na konci července zveřejnila trojice korejských fyziků Sukbae Lee, Ji-Hoon Kim a Young-Wan Kwon popis přípravy a vlastností látky označované jako LK-99. Podle jejich tvrzení by mohla být supravodivá za pokojové teploty a normálního tlaku. Což by mohl být revoluční objev.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Server Lidovky.cz oslovil teoretického fyzika Václava Janiše, aby vysvětlil, v čem je tento objev tak převratný a co může znamenat pro společnost.

Lidovky.cz: Co by znamenalo, kdyby se objev takové látky potvrdil?
V akademické sféře by to přineslo asi úplně nové chápání supravodivosti, v technologické by to přineslo boom aplikovaného výzkumu. Podobné to bylo po objevu vysokoteplotních supravodičů před třiceti lety. Tehdy do nich velké firmy začaly investovat v naději, že najdou praktické využití, nakonec k tomu ale nedošlo. Období aplikovaného výzkumu by i nyní mohlo trvat okolo deseti let.

Prof. RNDr. Václav Janiš, DrSc.

Teprve časem by se totiž ukázalo, jestli tento trend povede k masově využitelnému výsledku jako vysokoteplotní supravodiče a skutečně se podaří najít nějaké komerční využití velkého rozsahu. Kromě vedení proudu by se supravodivost uplatnila třeba v kvantových počítačích, které teď zažívají velký rozvoj. Prozatím často využívají supravodiče chlazené na teploty blízké absolutní nule, ale kdyby mohly fungovat v běžných teplotách, byl by to velký pokrok.

Lidovky.cz: Jak daleko by mohlo vést praktické využití?
Když se látka LK-99 upeče a zchladí, vznikne něco jako ingot, tedy kovový polotovar. Bylo by třeba zjistit, jestli se z ní dají nějak vytvořit vodiče elektrické energie. Například vysokoteplotní supravodiče jsou z keramiky. Ta se ale také ukázala jako nepoužitelná. I když bude nový materiál opravdu fungovat, bude napřed potřeba vyřešit spoustu takových druhotných technologických problémů.

K čemu by mohla být supravodivost za pokojové teploty?

Supravodivost je schopnost materiálu vést elektrický proud bez odporu a tím pádem bez ztrát energie. V současnosti je možné ji dosáhnout jen za velice nízkých teplot. Supravodič fungující v běžných podmínkách by mohl mít spoustu využití.

  • 1. Supravodivé baterie by mohly ukládat velké množství energie a uvolňovat ji rychleji než běžné baterie. To by bylo velmi užitečné pro využití obnovitelných zdrojů, jako jsou sluneční nebo větrné elektrárny. Usnadnilo by to její uchování, když tyto zdroje nejsou k dispozici.
  • 2. Supravodiče by umožnily vytvářet silné elektromagnetické pole bez velkých ztrát. To by mohlo vést k pokrokům v medicíně, zvýšení výkonu motorů nebo generátorů a většímu rozšíření rychlovlaků.
  • 3. Všechny dnešní supravodivé technologie by výrazně zlevnily. Chlazení je totiž drahé.
  • 4. Supravodivost za běžných teplot by mohla umožnit vědecké experimenty, které jsou dnes nerealizovatelné nebo drahé.
  • 5. Nový typ supravodičů by se mohl stát základem nových a výkonnějších elektronických součástek.

Lidovky.cz: Jak se liší supravodič od kovu?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: