Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Krvelační netopýři zabíjejí děti

Věda

  10:47
PRAHA - Severní Brazílii zachvátil strach z upírů. Nejde o pověru - malí netopýři druhu upír obecný roznášejí smrtelně nebezpečnou vzteklinu.

Krvelační netopýři zabíjejí děti. foto: Reprofoto

Pokračující kácení deštných pralesů v Amazonii nezpůsobuje jen globální změny klimatu. Některé těžko předvídatelné následky přímo zasahují místní obyvatelstvo.

Jedním z nich je i vyšší výskyt vztekliny. V Brazílii dnes není nejčastějším přenašečem této nemoci pes ani liška, nýbrž netopýr zvaný upír obecný (Desmodus rotundus). Tento druh (více viz text Upír...) přichází vinou kácení lesů o přirozené prostředí. Velká stáda krav, která se na vymýcených plochách chovají, navíc poskytují krvelačným netopýrům dostatek potravy, takže mohou vytvářet mnohem větší kolonie. Tak vzniklo podhoubí pro epidemii. Za normálních okolností jsou upíři plaší. Lidi začnou upíři napadat například tehdy, když je dobytek odvezen do jiné oblasti.

Tiché přízraky
Od září už netopýři pokousali nejméně 1300 osob. Útočí v noci. Obvykle se zakousnou do tváře nebo do prstu a začnou sát krev. Při tom svou spící oběť infikují virem způsobujícím vzteklinu. Od září zemřelo již 23 lidí, z toho osmnáct dětí.

Vysoký podíl obětí z řad nezletilých odborníci vysvětlují jejich tvrdším spánkem. Dospělí se při útoku netopýrů častěji vzbudí. „Po netopýřím kousnutí nezůstane otevřená rána, zranění spíš připomíná škrábnutí. Mnoho lidí proto ani nezjistí, že byli pokousáni,“ řekl časopisu New Scientist britský odborník na vzteklinu Tony Fooks. Proto napadení lidé často ani nevyhledají lékaře.

Pokud se však vzteklina neléčí, je téměř vždy smrtelná. Inkubační doba se může velmi lišit. První příznaky se zpravidla objevují po třech až deseti týdnech, ale jsou známy i případy, kdy nemoc propukla jen několik dní po nakažení nebo naopak až po několika letech. V případě, že je do 24 hodin po pokousání podána vakcína, je šance na uzdravení velká.

Epidemie vztekliny se v Brazílii vyskytují často, ale ta letošní je obzvláště silná. Zatímco vzteklinu psů se podařilo téměř vymýtit, v případě netopýrů je situace téměř neřešitelná. Jedinou dostupnou ochranou je zamezit napadení. Pro Brazilce to znamená nechodit v noci ven a zajistit svá obydlí. Spolehlivou ochranu proti útoku poskytují moskytiéry. Nejchudší obyvatelé si je však často nemohou dovolit. Úřady proto lidem radí, aby všechny otvory, kterými netopýři mohou proniknout dovnitř, utěsnili banánovými listy nebo kusy látky.
Autoři: