Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékaři přišili nos, který ukousl a spolkl pes

Věda

  18:38
BRNO/ZLÍN - Brněnským lékařům se úspěšně podařilo přišít nos, který jedenáctiletému chlapci nejprve ukousl a poté sežral pes. Ukousnutý nos vyňal z psího žaludku veterinář.Lékaři jej ošetřili a znovu přišli.

operační sál

"Operace byla spojena s velkými riziky a ani hojení se neobešlo bez komplikací, dnes už však můžeme s jistotou říct, že vše dobře dopadlo," řekl dnes šéf kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny Jiří Veselý.

Hrozila infekce
Podle něj byli lékaři postaveni před těžké rozhodnutí, protože ukousnutá část nosu, kterou měl pes v žaludku dvě hodiny, byla již ve značně natráveném stavu a hrozilo riziko infekce. Nahradit nos umělými implantáty je však vždy velmi obtížné a nikdy náhrada nevypadá jako skutečný nos, zdůraznil Veselý.

Lékaři proto natrávené části ukousnutého nosu odstranili a celý jej pořádně vydesinfikovali, teprve pak mohli přistoupit k vlastní operaci. Na zákroku pracovali dva chirurgové téměř jedenáct hodin.

Jedenáctihodinová operace
"Ve srovnání s končetinami jsou cévy, které je potřeba sešít, v obličeji mnohem jemnější a drobnější," vysvětlil Veselý. Přesto se lékařům podařilo, že chlapce bude moci normálně dýchat, čichat i smrkat. Do domácího léčení by mohl být propuštěn již příští týden.

Případ pokousaného chlapce šetří zlínská policie. Chlapce, který byl s otcem na návštěvě v obci Lipová na Zlínsku, pokousal německý ovčák.  Neštěstí se odehrálo 17. listopadu. "Pes majitelky domu jej napadl na uzavřeném pozemku," řekla uvedla dnes mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Psa převezli přivolaní policisté na veterinární stanici, kde jej veterinář utratil a ukousnutou chrupavčitou část nosu vyňal. Chlapec i nos pak putovali do brněnské nemocnice.

V nemocnici u sv. Anny již lékaři přišívali psem ukousnutý ušní boltec a dvě uši, o něž lidé přišli při autonehodě. Nos však přišívali poprvé.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat