Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Revoluce v oční chirurgii: Lékaři poprvé operovali s robotem uvnitř oka

Věda

  16:00
OXFORD - Vědci z Oxfordu vyvinuli speciální roboty, které pomáhají očním chirurgům operovat uvnitř lidského oka. První pacient, který byl pomocí robota operován, prohlásil, že je to „pohádka“. Operace s robotem je preciznější, ale zároveň k oku šetrnější, uvedl deník BBC News.

Operace očí (ilustrační foto). foto: Shutterstock

„Je to téměř jako v pohádce, ale je to pravda! Mám štěstí, že právě já jsem první, komu zákrok provedli,“ prohlásil sedmdesátiletý Rev Beaver.
Lékaři doufají, že tento způsob operace celkově zlepší oční chirurgii. Robot, který asistuje při operace oka, není dnes nic neobvyklého. Nikdy se s ním ale neoperovalo uvnitř oka.

Profesor z Oxfordu Robert McLaren sdělil: „Operace v zadní části oka vyžaduje větší preciznost. Byla to výzva provést takovou operaci s pomocí robota přes malé skulinky v oku bez toho, aniž by se cokoli poškodilo.“

Blána zůstane neporušená

Lékař používá joystick a dotykovou obrazovku k tomu, aby zavedl do oka jehlu. Celý postup monitoruje přes mikroskop. Robot, který slouží jako mechanická ruka, má sedm motorů a je schopný eliminovat případné otřesy během operace. Větší pohyby na joysticku odpovídají malým pohybům robota. Operace může být i celá pozastavena tzv. zmražením.

„Běžně, když provádíme tuto operaci ručně, tak se dotýkáme sítnice, což vyvolá krvácení. Pokud ale použijeme robota, tak je blána zachována neporušená,“ sdělil profesor McLean.

Revu Beaverovi, bývalému kaplanovi, našli na zadní části oka zvětšující se blánu. Následný tlak vytvořil otvor v sítnici, který vedl k její postupné degeneraci. Beaverova operace měla vést k navrácení jeho zraku, což se nakonec povedlo. „Degenerace mého zraku byla otřesná, bál jsem se, že ztratím zrak úplně. Avšak tento zákrok bez jakékoli obtíže, byl opravdu dar z nebe,“ řekl Beaver po operaci.

Roboti usnadňují práci

Vědci zkoumali, zda vůbec může robot pracovat jako oční chirurg a zda je při výkonu přesnější než lékaři. Cíl vědců byl pozvednout oční chirurgii na vyšší úroveň. Robot umožňuje chirurgům napíchnout buňky pod sítnicí po dobu deseti minut. Bylo by nemožné provést stejný zákrok lidskou rukou.

Dánská společnost, která vyvíjí roboty, věří, že by se roboti mohli používat i mimo operační sál. Roboti představují prototyp, ale firma dosud neuvedla, kolik budou stát.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat