Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nebojte se operace očních víček

Oko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Plastická operace očních víček patří mezi stále častěji prováděné zákroky estetické medicíny. Není nutná hospitalizace a provádí se jen v lokálním umrtvení. Radikálně ale umí proměnit vzhled klienta, jeho výraz se rozzáří a on vizuálně omládne. Právě přebytečná kůže a tukové váčky okolo očí přidávají léta.

Můžete tak působit starší, než ve skutečnosti jste. "Pokud u vás dochází k poklesu víček nebo se vám tvoří tzv. pytle pod očima, je vhodné plastiku očních víček provést co nejdříve. Výsledky jsou výrazně lepší a s trvalejším efektem," doporučuje MUDr. Petr Ondrejka, plastický chirurg kliniky Laser Esthetic. Nejčastěji se operace provádí u lidí starších 35 let, ale je možné ji provést i dříve, záleží na stavu pacienta a jeho vrozených dispozicích.

Důvodů pro provedení zákroku je hned několik, vedle poklesu víček jsou to také tukové výhřezy, přebytky kůže a zmohutnění okrouhlého očního svalu. "Operace řeší jak estetické, tak zdravotní problémy. Odstraní se příčiny staršího a unaveného vzhledu a také bolesti hlavy, otoky očního okolí. Zlepší se i periferní vidění," dodává odborník. Předem by ale vás měl lékař informovat o všech možných rizicích zákroku i jeho průběhu.

Během operace se odstraňuje přebytečná kůže, tuk a někdy i část svalu. Není nutné pacienta uspávat ani hospitalizovat, postačí lokální umrtvení případně analgosedace, kdy se pomocí léků navodí příjemný pocit, při pacient necítí bolest ani strach. Je nutné, aby byl pacient v dobrém zdravotním stavu a měl funkční slzní aparát. V rámci předoperačního vyšetření se proto provádí funkční testy slzení a další kontroly očí, například vyšetření nitroočního tlaku. Pacient také nesmí trpět nějakou oční infekcí a užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, například aspirin. Tyto léky mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po ní. Bezprostředně po operaci je nutný klidnější režim.

"Oči se nesmí zatěžovat dlouhým čtením, práci na počítači nebo sledováním televize. Velmi důležité je intenzivní chlazení operované oblasti," radí odborník. Běžné jsou modřinky a otoky, které samy zmizí do dvou týdnů. Oči mohou být citlivější na světlo a slzet, proto je vhodné nosit sluneční brýle. V průběhu prvních týdnů mohou být drobné jizvičky po zákroku narůžovělé. Postupem času ale samy zmizí. Výsledek operace lékaři hodnotí až s odstupem šesti měsíců. Plastická operace víček není hrazená zdravotními pojišťovnami a musí si ji klient uhradit sám. Cena za zákrok se pohybuje od 10 do 20 tisíc v závislosti na jeho náročnosti a pracovišti.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...