Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lenovo ThinkPad X300: kladivo na MacBook Air

Věda

  6:00
Řada notebooků ThinkPad od společnosti Lenovo se dočkala nového přírůstku s označením X300, který se stal nejtenčím a zároveň nejlehčím přenosným počítačem v segmentu výrobce. Jak obstojí v konkurenci?

Lenovo ThinkPad X300. foto: LenovoReprofoto

První zmínky o ThinkPadu X300 se objevily na konci ledna akorát v době, kdy společnost Apple představila svůj MacBook Air, který je v současné době nejtenčím notebookem na světě, neboť v nejtlustším bodě měří pouhých 19 milimetrů. MacBook Air sklidil od fanoušků „jablečných“ výrobků zasloužený obdiv za svůj nádherný design a ultramobilní rozměry, které jsou však vykoupeny malým počtem portů – 1x USB, 1x microDVI a 3,5 mm jack – a absencí optické mechaniky. Porty jsou navíc ne moc šikovně umístěny na výklopném panelu, takže se může stát, že některé objemnější USB zařízení nebo sluchátka do nich nepřipojíte. 

Zatímco Apple podřídil vše minimální tloušťce, u ThinkPadu X300 širokého pouhých 23 milimetrů s hmotností 1,33 kg (MacBook Air váží 1,36 kg) se výrobce pokusil zachovat co největší funkčnost, což se mu docela povedlo, nicméně na jisté kompromisy musel také přistoupit. Model X300 má stejně jako MacBook Air 13,3“ širokoúhlý displej s úsporným LED podsvícením, použito bylo ale vyšší rozlišení WXGA+, tedy 1440 x 900 obrazových bodů. Jako procesor byl zvolen Intel Core Duo SL7100 pracující na frekvenci 1,2 GHz, který se pyšní menším odběrem energetické energie a zajistí tak notebooku větší výdrž - se základní tříčlánkovou baterií výrobce uvádí až 4 hodiny provozu, v nabídce bude ale i šestičlánková verze, případně si uživatelé budou moci dokoupit sekundární baterii do UltraBay slotu, kde nyní sídlí 7mm DVD vypalovačka. Ta je bohužel na rozdíl od ostatních ThinkPadů s optickou mechanikou napevno přimontovaná, takže ji nepůjde snadno vyjímat za chodu.
Pro ukládání dat slouží výhradní SSD disk o kapacitě 64 GB, jež se negativně podepisuje na výsledné ceně notebooku. U MacBooku Air se standardně dodává 80GB hard disk (PATA 4200 ot./min), SSD disk společně s nepatrně rychlejším procesorem lze získat ve vyšší konfiguraci za příplatek cca 30 tisíc korun. Mezi základní výbavu obou notebooků patří  wi-fi, bluetooth a webová kamera, u X300 je kromě třech USB portů navíc Ethernet konektor, Express Card slot, VGA výstup, čtečka paměťových karet a snímač otisků prstů. Trochu zarážející je ovšem chybějící konektor pro připojení dokovací stanice, který se do X300 už nevešel.
ThinkPady jsou odjakživa pověstné svou pevností a jinak tomu není ani u novinky X300.  Zatímco MacBook Air spoléhá pouze na hliník, povrch ThinkPadu je tvořen uhlíkovými a skelnými vlákny, rám a panty notebooku byly zhotoveny z magnéziové slitiny. Z výčtu použitých materiálů lze usoudit, že model X300 vydrží i nějaké to hrubší zacházení.

Závěrem
Ačkoliv toho mají ThinkPad X300 a MacBook Air mnoho společného, jejich zaměření na určitou cílovou skupinu se diametrálně liší. Prvně zmiňovaný notebook ocení především business klienti, kteří potřebují dobře přenosný počítač plnohodnotnou výbavou, zatímco MacBook Air je vhodný spíše jako stylový digitální zápisník a pro přístup na internet mimo kancelář. Doporučená cena ThinkPadu X300 se pohybuje okolo 70 tisíc korun, MacBook Air pořídíte od 50 tisíc. Pokud ovšem zvolíte variantu se 64GB SSD, který má X300 ve standardní výbavě, připravte si nejméně 80 tisíc korun.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...