Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Letadla s pružnými křídly? K vývoji vědce inspiruje list mimózy

Letadlo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Letadla vybavená pružnými křídly po vzoru ptáků či roboti schopní měnit tvar by se podle vědců mohli stát skutečností díky výzkumu mimózy.

List tohoto keře, který má tu vlastnost, že se při sebemenším dotyku stáhne, inspiruje nové druhy struktur schopných se kroutit, ohýbat, tuhnout a dokonce se napravovat, vysvětluje Kon-Well Wang, profesor mechanického inženýrství na Michiganské univerzitě a jeden z předních badatelů na tomto novém poli výzkumu.

Unikátní inspirace biologií
"Je to jiné než ostatní tradiční přístupy k materiálům se schopností adaptace," zdůraznil na výroční konferenci Amerického sdružení pro podporu vědy (AAAS), která se o víkendu konala ve Washingtonu.

"Naše koncepce je naprosto unikátní v tom smyslu, že se inspiruje biologií," uvedl vědec.

Mimóza je rostlinným druhem schopným samovolných pohybů viditelných v reálném čase prostým okem. Tento jev umožňuje "hydraulický" systém rostliny.

Lehký dotek listu ihned vyvolá přemístění vody uvnitř buněk a tyto mikroskopické změny vedou k tomu, že se list pohne a změní tvar, vysvětlil vědec.

"Můžeme vyvinout struktury napodobující vlastnosti těchto buněk podle našich potřeb," ujistil Kon-Well Wang.

Nápady pro využití
Ve své laboratoři již vyrobil umělé buňky, které mají stejné hydraulické vlastnosti, ale jsou veliké jako dlaň nebo ještě větší. Vědci se snaží je zmenšit s pomocí mikrostruktur a nanovláken.

"Jsme ještě ve stádiu základního výzkumu, ale již máme nápady pro rozmanité využití, až bude tato technologie vyzrálá," zdůraznil badatel.

Lze si tak představit letadla s křídly podobnými ptačím; dokázala by být pružná či tuhá a měnila by polohu podle potřeb letu.

Kon-Well Wang rovněž uvedl možnost konstrukce strojů schopných měnit tvar tak, aby mohly pracovat v tunelu nebo pod mostem.

Pro vývoj technologií slouží i sluchové buňky
Sluchové či smyslové buňky, které pomáhají lidem slyšet a různým zvířatům umožňují se orientovat, jsou dalším zdrojem inspirace přírodou pro vývoj špičkových technologií.

Profesor mechanického inženýrství na Michiganské univerzitě Chang Liu vedl výzkumný tým, který vyvinul umělé sluchové buňky.

"Tyto sluchové buňky jsou velmi zajímavé, protože příroda používá tutéž základní strukturu pro mnoho dalších funkcí," vysvětlil. Liší se však od receptorů vyrobených inženýry, které jsou vyvinuty pro jediný účel.

Vědci vytvořili tyto umělé buňky s pomocí nanotechnologie a výrazně zlepšili citlivost receptorů. Zároveň tak lépe pochopili, jak je různá zvířata používají. Například všechny ryby jsou na bocích vybaveny sluchovými buňkami jako receptory.

Současné ponorky nejsou vybaveny takovými receptory, které by nicméně poskytovaly více informací o pohybu vody, zdůraznil Chang Liu. Vědec se nyní soustřeďuje na využití v lékařství, jako jsou receptory tekutiny v katetrech.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...