Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Létající profesoři' končí. Zákon jim zatrhne sedět na více židlích

Věda

  7:02
PRAHA - Uštvaný docent přejíždějící týden co týden mezi dvěma či třemi vysokými školami, nezřídka vzdálenými i stovky kilometrů. To je poměrně typický obrázek dnešního vysokoškolského pedagoga. Tato situace by se ale měla změnit.
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

České vysoké školy totiž čekají změny v udílení akreditací. Může za to novela vysokoškolského zákona omezení praxe tzv. létajících profesorů, tedy vysokoškolských učitelů působících na více školách zároveň. Jejím hlavním deklarovaným cílem je právě zkvalitnění výuky.

Habilitovaní pedagogové, čili profesoři a docenti, jsou klíčoví při rozhodování o schválení akreditace pro daný program. Právě jejich jména totiž formálně zaštiťují studijní plány, na jejichž základě lze získat státní souhlas pro zřízení školy a k akreditaci studijních programů a oborů.

Zatímco v dosavadní praxi mohl jeden profesor či docent zaštiťovat programy i na několika vysokých školách, podle nových pravidel bude nejspíš platit jeden pedagog = jeden program.

O konkrétních plánech čtěte v úterní příloze Akademie v deníku

Autoři:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...