Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máme nový lék na africkou spavou nemoc, hlásí vědci

Věda

  8:33
PAŘÍŽ - Konsorcium výzkumníků oznámilo, že objevilo nový možný lék proti spavé nemoci, kterou se ročně v Africe nakazí asi 60 tisíc lidí a polovina z nich zemře. Riziko nákazy hrozí zhruba 60 milionům obyvatel. Informovala o tom agentura AFP.

Původce spavé nemoci, prvok trypanosoma, je přenášen mouchou tse-tse foto: CDC/Dr. Myron G. Schultz

Nová látka vyřadí z provozu enzym, který je nezbytný pro přežití parazita, jenž lidskou africkou trypanosomiázu, jak se spavá nemoc lékařsky nazývá, způsobuje. Parazita, který napadá centrální nervový systém, přenáší moucha bodalka tse-tse.

Na výzkum je ale potřeba ještě další čas a tým skotských a kanadských vědců doufá, že by nový lék mohl být připraven k vyzkoušení na lidech během osmnácti měsíců.

K léčbě spavé nemoci zatím existují dva typy léků, ale oba mají závažné vedlejší účinky. Melarsoprol je založený na bázi arzeniku a zhruba pět procent pacientů jeho užívání nepřežije. Eflornithine je nákladný, vyžaduje dlouhodobou hospitalizaci, není účinný proti všem formám nemoci a zdá se, že si vůči němu paraziti dokážou vyvinout odolnost.

Protože lidé nakažení spavou nemocí jsou převážně z chudých venkovských oblastí Afriky, nemají farmaceutické firmy příliš velkou motivaci vyvíjet nové léky na tuto chorobu. Lidská africká trypanosomiáza je proto na špici seznamu takzvaných opomíjených nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO).

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat