Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číslo týdne

Ohrožují lidi, domácí zvířata a poškozují elektrické kabely. Ohniví mravenci z Jižní Ameriky jsou už i v Evropě

Ohniví mravenci foto: Shutterstock

Doporučujeme
Entomologové objevili na Sicílii invazního mravence Solenopsis invicta. Druh zatím nemá české jméno. Někdy se ale překládá z angličtiny jako ohnivý mravenec. (Celé anglické označení je red imported fire ant, červený importovaný ohnivý mravenec, často zkracované jako RIFA.) Jde o přiléhavé pojmenování. Invazní druhy jsou celosvětový problém.
  16:00

Mnoho z nich ale ničí místní přírodu, aniž by zvlášť zhoršovali život lidských obyvatel. To ale není případ S. invicta. Je totiž vybavený žihadlem. Jeho bodnutí se popisuje jako mimořádně bolestivé. U alergiků může vyústit v anafylaktický šok končící smrtí. Jen na území USA žije v oblastech obývaných S. invicta 40 milionů lidí. Za rok dostane žihadlo čtrnáct milionů z nich.

Zvýšenou citlivost hlásí asi čtvrtina pacientů. Podíl žihadel, jež končí anafylaktickým šokem, se pohybuje okolo 0,4 procenta. Úmrtí jsou vzácná. Jejich počty se pohybují v desítkách za rok.

Právě pověsti o bolestivých žihadlech z okolí Syrakus na Sicílii vzbudily zvědavost biologů. Na místo se vydal tým Mattia Menchettiho z Institutu evoluční biologie v Barceloně. Při bližším zkoumání se podařilo objevit celkem 88 hnízd S. invicta rozesetých na ploše pouhých 4,7 hektaru.

Menchetti a spol. odhadují, že se mravenec za dnešních klimatických podmínek může rozšířit na sedm procent evropského území. V nebezpečí jsou zejména teplé přímořské regiony. S. invicta by se ale mohlo dařit i ve velkých městech. Přežívá totiž i uvnitř zateplených budov.

Ohniví mravenci pocházejí z Jižní Ameriky. V průběhu našeho a minulého století se rozšířili do Číny, Indie, Austrálie, ale třeba i na Havaj. Cestují pravděpodobně v květináčích a truhlících společně s nejrůznějšími rostlinami. Svými žihadly ohrožují kromě lidí i domácí zvířata. Jejich podzemní hnízda také narušují strukturu cest a silnic. Poškozují rovněž elektrické kabely. V místech zavlečení vytlačují domácí druhy mravenců. Jako predátoři škodí také ptákům a obojživelníkům.

Autor: