Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Muskova kosmická loď s figurínou pojmenovanou po postavě z Vetřelce se spojila s ISS

Věda

  10:56aktualizováno  12:58
Mys Canaveral (USA) - Kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX se po zhruba 27 hodinách letu úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Plavidlo určené pro dopravu lidí do kosmu letí nyní bez posádky, v křesle pro astronauty je ale figurína se senzory.

Kosmická loď Crew Dragon se úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). foto: NASA

Kosmická loď nesená raketou Falcon 9 na cestu na oběžnou dráhu vyrazila v sobotu v 08:49 SEČ z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a v neděli v 11:51 SEČ se spojila s ISS automaticky, tedy bez pomoci robotického ramena vesmírné stanice. Jejím obyvatelům, kterými jsou v současnosti Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, přivezla loď zhruba 200 kilogramů zásob.

U orbitálního komplexu stráví Crew Dragon asi pět dní a poté se vydá zpět na Zemi, kde přistane na padácích ve vodách Atlantského oceánu.

Trojici obyvatel ISS nyní seznamování s posádkou kosmické lodi nečeká. Na první testovací let vyrazil Crew Dragon totiž bez ní. V jednom z křesel sedí ovšem figurína, kterou na Zemi pojmenovali Ripleyová podle Ellen Ripleyové, hlavní postavy filmu Vetřelec z roku 1979. Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula.

Kosmická loď Crew Dragon se blíží k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Už...
Plavidlo určené pro dopravu lidí do kosmu letí nyní bez posádky, v křesle pro...

Pokud se ani na další cestě kosmické lodi nevyskytnou žádné komplikace, měla by v červenci následovat druhá zkušební mise, tentokrát již s lidskou posádkou. Do vesmíru by se měli podívat astronauti Doug Hurley a Bob Behnken.

Už nyní misi označil za velký úspěch americký prezident Donald Trump. „Gratuluji SpaceX a všem,“ napsal na twitteru.

Crew Dragon je schopna do kosmu dopravit sedm astronautů, v běžném provozu by měla ale transportovat čtyři. Tato kosmická loď přitom není jedinou, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku. Společnost Boeing na duben připravuje testovací let své lodi CTS-100 Starliner bez posádky, v srpnu pak chce poprvé letět s astronauty. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

Autoři: ,

Pronájem ordinace lékaře
Pronájem ordinace lékaře

Lidická, Havířov - Šumbark, okres Karviná
16 400 Kč/měsíc