Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američané modernizovali ISS. Astronautku musel nahradit muž, nevešla se do skafandru

Věda

  13:16aktualizováno  20:06
ISS (oběžná dráha) - Američtí astronauti Nick Hague a Christina Kochová zahájili pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Budou pokračovat ve vylepšování energetického systému orbitálního komplexu. Původně mělo jít o mimořádnou událost, protože se očekávalo, že v otevřeném vesmíru bude v pátek vůbec poprvé pracovat čistě ženský tým. Americká vesmírná agentura NASA ale od záměru musela ustoupit kvůli momentálnímu nedostatku dvou skafandrů vhodných pro ženy.

Hague a Kochová budou v pátek přibližně šest a půl hodiny pokračovat v otevřeném vesmíru v práci, kterou před týdnem začal Hague s další americkou astronautkou Anne McClainovou. foto: ČTK

Američtí astronauti Nick Hague a Christina Kochová v pátek vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně připojili trojici nových akumulátorů, které jsou vylepšením energetického systému orbitálního komplexu. Původně měl být páteční výstup mimořádnou událostí, protože se očekávalo, že v otevřeném vesmíru bude vůbec poprvé pracovat čistě ženský tým. Americká vesmírná agentura NASA ale od záměru musela ustoupit kvůli momentálnímu nedostatku velikostí skafandrů, které by pro obě ženy byly vhodné.

Hague a Kochová páteční prací ve volném vesmírném prostoru strávili šest hodin a 45 minut, pracovní směnu ukončili návratem do stanice v 19:27 SEČ. Vně stanice nainstalovali tři nové, výkonnější lithium-iontové akumulátory pro další pár slunečních panelů ISS. Páteční směna navázala na práci, kterou před týdnem začal Hague s další americkou astronautkou Anne McClainovou.

Ženy ve volném kosmickém prostoru už v minulosti pracovaly - McClainová byla minulý pátek v pořadí třináctou a Kochová se nyní stala čtrnáctou. V pátek mělo ale jít o první pracovní četu složenou pouze z žen. NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) tuto premiéru ale po prvním výstupu McClainové zrušil kvůli bezpečnosti astronautek. Na stanici totiž v současné době nejsou vhodné skafandry pro výstup obou žen najednou.

Ve vesmíru měli v pátek společně pracovat McClainová a Kochová. McClainová se ale ven ještě jednou podívá. Při dalším plánovaném pracovním výstupu do otevřeného vesmíru, který NASA stanovila na pondělí 8. dubna, ji bude doprovázet kanadský astronaut David Saint-Jacques. Jejich pracovní program bude upřesněn podle výsledku pátečního výstupu.

Podle NASA astronauti v některých případech při přípravě na práci v otevřeném kosmu trénují na Zemi v různých velikostech skafandrů. McClainová se připravovala ve velké a střední velikosti.

Astronauti budou pokračovat ve vylepšování energetického systému orbitálního...

„Avšak život v mikrogravitaci může změnit velikost těla. A Anne McClainová od odletu na Mezinárodní vesmírnou stanici (3. prosince) vyrostla o dva palce (pět centimetrů),“ uvedla americká vesmírná agentura. Astronautka nicméně 22. března zjistila, že střední velikost, kterou na sobě měla, je pro ni venku lepší. Pro výstup na pátek přitom původně plánovala obléci větší velikost, zatímco se střední se počítalo pro Kochovou.

„Výstupy do vesmíru jsou fyzicky nejnáročnější věcí, kterou po astronautech chceme. Proto také jsou optimálně sedící skafandry důležité pro splnění stanovených úkolů a celé mise,“ zdůrazňuje NASA.

Skafandry podle úřadu umožňují nastavení pro více než 80 tělesných rozměrů, a dají se tak upravit pro každého astronauta. Mají tři velikosti horní části trupu, osm velikostí nastavitelných loktů, více než 65 velikostí rukávů, dvě nastavitelné velikosti pasu, pět velikostí nastavitelných kolen a velké množství vycpávek pro téměř každou část těla.

„Ve vesmíru máme dvě střední velikosti tvrdé horní části trupu, dvě velké velikosti a dvě extra velké. Avšak jedna střední a jedna extra velká velikost jsou náhradní díly a jejich konfigurace by vyžadovala 12 hodin práce posádky,“ vysvětlila NASA problém související se současným výstupem dvou astronautek potřebujících střední velikost skafandrů.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat