Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muži by těhotenství nezvládli

Věda

  9:15
Zvláštní zakřivení páteře pomáhá ženám udržet rovnováhu i poté, co se během těhotenství posune těžiště těla. Přizpůsobení obratlů usnadňovalo život s nenarozeným potomkem už pradávným australopitékům. Vzpřímená chůze je považovaná za jeden ze znaků lidskosti. Poskytla našim předkům mnoho výhod.

Ilustrace: NATURE // KOLÁŽ ŠIMON / LN

Za ty nejdůležitější je považována energeticky úspornější chůze, lepší výhled do dálky a především uvolnění horních končetin ke kvalifikovanější činnosti, než je prostá chůze.

Kromě výhod se ale první hominidé museli vyrovnat i s problémy, které svislá poloha přináší. Jedním z nich jsou změny v těhotenství, konkrétně komplikace, které přináší poloha plodu. V pozdějších fázích těhotenství dochází k posunutí těžiště těla matky směrem dolů a vpřed. Těžiště se dostane před kyčle, což zvyšuje nebezpečí přepadnutí. Aby tíhu plodu žena vyrovnala, musí víc namáhat zádové svaly. Velká zátěž zvyšuje riziko úrazu a může být příčinou silných bolestí. Inovace stará miliony let Čtyřnožci takový problém v období březosti nemají. Pozice těžiště se ani v období před vrhem nemění. „Pokud se však těhotná šimpanzice pokusí postavit na zadní, čelí stejnému problému jako lidé.“ říká antropoložka Katherine Whitcome z Harvardské univerzity.

Tým amerických biologů pod vedením Whitcomeové studoval devatenáct žen v průběhu celého těhotenství. Ukázalo se, že kompenzují posunutí těžiště a s tím spojenou nerovnováhu větším prohnutím spodní části páteře. Podrobnější pohled ukázal, co takovou úlevu umožňuje. Tři spodní obratle mají tvar klínu, což je zvlášť patrné při srovnání s rovnými obratli mužů. Tato odlišnost umožňuje snazší ohnutí páteře.

U šimpanzice žádnou obdobnou adaptaci nenajdeme. Vědci však podrobili zkoumání ostatky páru australopitéků. Jde o naše předky, kteří obývali africké pláně před dvěma až třemi miliony tet. Dochované kostry nejsou kompletní, proto se u nich dá pohlaví určit jen s jistou dávkou pravděpodobnosti. Přesto je srovnání zajímavé.

Spodní tři obratle vytvarované pro snazší ohnutí páteře měly už samice australopiteka. Kostra, o níž se předpokládá, že patřila samci, tyto rysy neměla.
Bolest životu nebezpečná Pro naše předky byla adaptace na změny v těhotenství životně důležitá. „Představte si, že máte k břichu připevněnou sedmikilovou zátěž a přitom vedete skutečně aktivní život zahrnující lov, sběr plodin i útěk před predátory,“ cituje časopis Nature Daniela Liebermana, který se na výzkumu podílel. Zdravá záda tehdy představovala nezbytnou podmínku přežití, bez nich jedinec ztrácel schopnost pohybovat se a získávat potravu. Evoluční tlak zvýhodňující jedince odolné vůči bolesti byl velmi silný. Musíme navíc vzít v úvahu, že až do moderních dob byly ženy těhotné po většinu svého dospělého života.

Vhodná stavba páteře usnadňující život v těhotenství, přináší výhody i po porodu. Pokud žena nosí dítě na rameni, je zatížení zádového svalstva ještě větší než během těhotenství.

 

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat