Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na hvězdářském táboře děti vstávají až v devět. V noci pozorují oblohu

Věda

  16:21
BRTNICE - Zatímco na většině dětských letních táborů bývá už časně po ránu živo, mladí astronomové, kteří jsou letos už posedmé na táboře v Hájence Černé lesy u Brtnice na Jihlavsku, mají budíček až v 9:00. Večer se totiž na louce nad hájenkou věnují pozorování noční oblohy.

Astronomický dětský tábor: největší astronomický dalekohled na Vysočině. foto: ČTK

S astronomií jsou spojené i běžné táborové hry. To děti asi nejvíc baví, řekl vedoucí tábor a šéf Jihlavské astronomické společnosti Miloš Podařil.

Mladí astronomové mají k dispozici největší dalekohled na Vysočině s průměrem 12 palců (asi 30,5 centimetru), který se normálně používá na pozorovatelně na věži brány Matky Boží v Jihlavě na běžná pozorování. Kromě toho je na táboře i menší dalekohled s průměrem 25 centimetrů a řada menších přístrojů různých typů.

Astronomický dětský tábor.

Denní program se na táboře mění podle aktuálních podmínek v závislosti na počasí. Při nočních pozorováních je budíček až v 9:00. Ve dne děti pozorují Slunce, večer sledují pohyb hvězd a učí se znát souhvězdí. I většina ostatní běžné táborové činnosti a her směřuje k astronomii nebo aspoň k přírodním vědám. "Provádíme různá měření, děláme fyzikální pokusy.

Třeba měříme okamžik pravého poledne podle délky stínů. V tom se náplň trochu liší od běžných táborů, ale jinak probíhá běžný táborový život," řekl Podařil.

V začátcích jezdily na astronomický tábor děti ve věku 12 až 15 let, ale později se ukázalo, že i mladší přemýšlivější děti se na táboře dobře vyžijí. Z 25 dětí je podle Podařila většina těch, které astronomie byť v amatérské formě baví. "Někteří si přivezou štos knih a časopisů o astronomii. Nikdy jsme neřešili problém, že by se tady dětem nelíbilo," dodal.

Astronomický dětský tábor.

To potvrdila i čtrnáctiletá Karolína Klusáčková z Polné na Jihlavsku. Několikrát už byla na jezdeckém táboře, ale mezi astronomy se jí líbí víc. "Jenom jsme tam jezdili na koních a pak nám vedoucí dali míč, ať si hrajeme sami, to byla nuda. Tady se nám hodně věnují, vymýšlejí dobré hry," řekla.

Sám Podařil jako dítě na letní tábory nikdy nejezdil. Až po vzniku Jihlavské astronomické společnosti si společně s kolegy udělali základní kurzy a začali jezdit nejdřív jako instruktoři a poté jako vedoucí. S většinou účastníků tábora se pak vedoucí setkávají při akcích pořádaných Jihlavskou astronomickou společností. "Nechceme z dětí vychovat vědce, ale chceme jim představit přírodní vědy a ukázat, že to není nic odpudivého," řekl Podařil.

Autor:

Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut
Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut

Máte rádi pečenou kachnu? Nyní můžete přeskočit hodiny v kuchyni strávené přípravou a sáhnout po Sous-vide kachních čtvrtkách od Vodňanské drůbeže....