Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Na Marsu byl život, prozradil meteorit z Antarktidy

Věda

  8:30
LONDÝN - Bádání vědců, kteří se 25 let zabývali meteoritem z Marsu, přineslo překvapivé a hlavně převratné závěry, že na Marsu byl život. Země tak není jediným místem ve vesmíru, kde se vyvinul.

Meteorit z Marsu foto: Šimon , Lidové noviny

Informaci přinesl britský deník The Times.

Během důkladné analýzy meteoritu a za pomoci moderních mikroskopů odhalili vědci z NASA mikroskopické organismy pocházející z Marsu. Meteorit na Zemi přiletěl před 13 000 lety, objeven byl v roce 1984 na Antarktidě.

Vědci na něm našli stopy dávné činnosti bakterií, přičemž vyloučili možnost kontaminace tělesa po dopadu na Zemi. Podařilo se jim vyvrátit pochyby, že tyto stopy života mají jiný než organický původ. Kromě života nese meteorit i stopy po působení vody v kapalném skupenství.

Pro vědce je to velmi silný důkaz existence života na Marsu.

Podle britského listu The Times jsou vědci přesvědčeni, že stopy organického života nepocházely ze Země. A to z důvodu, že byly ukryty pod povrchovou vrstvou meteoritu. Druhotná kontaminace meteoritu životem až po dopadu na Zemi je podle nich nepravděpodobná.

NASA stále hledá cesty, jak vyjít s penězi na projekt mise na Mars. Tato zpráva je proto pro jeho stoupence vítaným argumentem.

Již v roce 1996 se prokázalo, že jsou na vzorku meteoritu stopy života. Mnozí skeptici odmítali myšlenku, že nalezené struktury jsou fosilizované zbytky organického původu.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...