Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Na Marsu byl život, prozradil meteorit z Antarktidy

Meteorit z Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorit z Marsu | foto: Šimon , Lidové noviny

LONDÝN Bádání vědců, kteří se 25 let zabývali meteoritem z Marsu, přineslo překvapivé a hlavně převratné závěry, že na Marsu byl život. Země tak není jediným místem ve vesmíru, kde se vyvinul.

Informaci přinesl britský deník The Times.

Během důkladné analýzy meteoritu a za pomoci moderních mikroskopů odhalili vědci z NASA mikroskopické organismy pocházející z Marsu. Meteorit na Zemi přiletěl před 13 000 lety, objeven byl v roce 1984 na Antarktidě.

Vědci na něm našli stopy dávné činnosti bakterií, přičemž vyloučili možnost kontaminace tělesa po dopadu na Zemi. Podařilo se jim vyvrátit pochyby, že tyto stopy života mají jiný než organický původ. Kromě života nese meteorit i stopy po působení vody v kapalném skupenství.

Pro vědce je to velmi silný důkaz existence života na Marsu.

Podle britského listu The Times jsou vědci přesvědčeni, že stopy organického života nepocházely ze Země. A to z důvodu, že byly ukryty pod povrchovou vrstvou meteoritu. Druhotná kontaminace meteoritu životem až po dopadu na Zemi je podle nich nepravděpodobná.

NASA stále hledá cesty, jak vyjít s penězi na projekt mise na Mars. Tato zpráva je proto pro jeho stoupence vítaným argumentem.

Již v roce 1996 se prokázalo, že jsou na vzorku meteoritu stopy života. Mnozí skeptici odmítali myšlenku, že nalezené struktury jsou fosilizované zbytky organického původu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!