Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Marsu byl život, prozradil meteorit z Antarktidy

Věda

  8:30
LONDÝN - Bádání vědců, kteří se 25 let zabývali meteoritem z Marsu, přineslo překvapivé a hlavně převratné závěry, že na Marsu byl život. Země tak není jediným místem ve vesmíru, kde se vyvinul.

Meteorit z Marsu foto: Šimon , Lidové noviny

Informaci přinesl britský deník The Times.

Během důkladné analýzy meteoritu a za pomoci moderních mikroskopů odhalili vědci z NASA mikroskopické organismy pocházející z Marsu. Meteorit na Zemi přiletěl před 13 000 lety, objeven byl v roce 1984 na Antarktidě.

Vědci na něm našli stopy dávné činnosti bakterií, přičemž vyloučili možnost kontaminace tělesa po dopadu na Zemi. Podařilo se jim vyvrátit pochyby, že tyto stopy života mají jiný než organický původ. Kromě života nese meteorit i stopy po působení vody v kapalném skupenství.

Pro vědce je to velmi silný důkaz existence života na Marsu.

Podle britského listu The Times jsou vědci přesvědčeni, že stopy organického života nepocházely ze Země. A to z důvodu, že byly ukryty pod povrchovou vrstvou meteoritu. Druhotná kontaminace meteoritu životem až po dopadu na Zemi je podle nich nepravděpodobná.

NASA stále hledá cesty, jak vyjít s penězi na projekt mise na Mars. Tato zpráva je proto pro jeho stoupence vítaným argumentem.

Již v roce 1996 se prokázalo, že jsou na vzorku meteoritu stopy života. Mnozí skeptici odmítali myšlenku, že nalezené struktury jsou fosilizované zbytky organického původu.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Premium Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat