Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ojedinělé experimentální zařízení získají fyzikové 800 milionů

Věda

  6:25
PRAHA - Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR získá téměř 800 milionů korun na unikátní experimentální zařízení typu tokamak, které umožňuje vytvořit a udržet plazma o velmi vysoké teplotě. Vědci na něm hodlají studovat termonukleární fúzi a její možné využití v energetice budoucnosti.
Laboratoř (ilustrační foto)

Laboratoř (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Peníze na zařízení půjdou z evropského Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělání. O konstrukci a využití tokamaku mají zájem i odborníci z amerických výzkumných laboratoří, potvrdil ředitel ústavu Radomír Pánek.

Už jen vůně kávy stimuluje mozek, tvrdí američtí vědci

Tokamak COMPASS-U s rozpočtem 797 milionů korun má mít světově unikátní parametry, a to zejména díky vysokému magnetickému poli o hodnotě až pět Tesla, které bude sloužit k udržení plazmatu o teplotě desítek milionů stupňů. V něm bude generován elektrický proud o velikosti až dva miliony ampérů, uvedl ústav na webu. „Začala oficiální jednání s americkým ministerstvem energetiky o financování spolupráce amerických institucí a univerzit na tomto projektu,“ řekl dnes Pánek. Na setkání se zástupci ústavu přijeli na počátku července vědci a manažeři z Massachusetts Institute of Technology (MIT), Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL) či General Atomics.

Nyní má Ústav fyziky plazmatu tokamak z roku 2001, který váží 25 tun. Nový bude dvakrát větší, ale jeho hmotnost dosáhne až 250 tun. Díky schopnosti generovat magnetické pole přibližně dvakrát vyšší než ostatní současná zařízení ve světě bude dosahovat unikátních parametrů. „Magnetické pole v zařízení typu tokamak slouží k udržení či levitaci horkého plazmatu, které má teplotu desítek až stovek milionů stupňů, a k jeho izolaci od okolního materiálu,“ vysvětlil Pánek. Podle ředitele přispěje tokamak COMPASS-U „k vyřešení klíčových výzev v konstrukci fúzního reaktoru“, na kterém se podílejí vědci z celého světa.

Některé dosavadní výzkumy podle ředitele naznačují, že v silném magnetickém poli se plazma chová „lépe“, přesněji řečeno příznivěji pro možné využití pro provoz reaktoru. „Tento projekt má za cíl například i testovat technologii tekutých kovů pro využití ve fúzních aplikacích,“ uvedl ředitel ústavu.

Úpravy povrchů i biomedicína

Zařízení, které má vzniknout, bude výjimečné i ve světovém měřítku. Stavět se bude přímo v Česku, podílet se na něm budou odborníci z Evropy, USA či Ruska. Bude se skládat z unikátních dílů, které se budou vyrábět jak v ČR, tak i v zahraničí. Kromě termonukleární fúze zkoumají vědci z tohoto pracoviště Akademie věd také laserové plazma a jeho možné využití například pro úpravy povrchů nebo v biomedicíně. Pomocí jiného zařízení dokážou generovat plazma o teplotě 20 000 stupňů Celsia, což umožňuje přeměnu jakéhokoli materiálu na průmyslově využitelný plyn.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat