Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naděje pro alkoholiky: léčba bez abstinence

Věda

  11:04
Léčit se ze závislosti na alkoholu a přitom dál pít? Nemusí to být utopie, pokud se do praxe dostane nový nadějný lék. Dánský výrobce už si podal žádost o registraci k Evropské lékové agentuře. Pokud lék schválí, může se na evropském trhu objevit příští rok.

Alkoholik (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Přípravek Selincro s účinnou látkou nalmefenem působí úplně jinak než známý antabus. V kombinaci s alkoholem sice není pacientovi špatně, ale pití mu nepřinese očekávané potěšení. „Výsledkem je, že po první sklence nemá důvod v pití pokračovat,“ vysvětluje Petr Popov, primář Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

Tři mezinárodní studie, z nichž jedna probíhala i na osmi českých klinikách, prokázaly, že jedna pilulka nalmefenu denně sníží v průměru množství vypitého alkoholu o dvě třetiny. „Otevírají se tak léčebné možnosti pro všechny závislé na alkoholu a jedince, kteří škodlivým způsobem konzumují alkohol, pro něž představuje abstinence nepřekonatelnou překážku léčby nebo u nichž nebylo možné abstinence jinou léčbou dosáhnout,“ říká hlavní autor studií Karl Mann z Univerzity v Heidelbergu.

Ne všichni jsou ale ze zprávy nadšení. „O zázračných lécích proti závislosti slýchám přes třicet let své praxe. Pak se vždy ukáže, že je to kachna nebo že takový lék je účinný velmi omezeně,“ říká Karel Nešpor, primář mužského oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích.

Česko je podle Světové zdravotnické organizace na druhém místě na světě v množství vypitého alkoholu na hlavu, větší pijáky najdeme jen v Moldavsku. Spotřeba piva u nás v posledních letech sice klesá, ale se 145 litry na osobu ročně se stále držíme na špici. Spotřeba vína u nás naoak roste.

Rizikovým nebo škodlivým způsobem u nás podle statistik pije alkohol 1,3 milionu osob, tedy pětina dospělých. Společenské náklady pití alkoholu, které vedle léčby závislých zahrnují i kriminalitu nebo ušlou produktivitu nemocných a předčasně zemřelých, vyčíslili odborníci z Kliniky adiktologie na 16 miliard ročně.

Jste závislí na alkoholu? Udělejte si test v příloze dnešních Lidových Novin Medicína a věda na str. 18

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...