Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Náhled do blízké počítačové budoucnosti

Věda

  6:00
„Myslící“ automobil, hlasové ovládání mobilních zařízení či systém napájení počítačů snižující jejich spotřebu až o 50 %. Jde o pouhé výkřiky do tmy, nebo se těchto technologií dočkáme během následujících pěti let i v běžném životě?

Ilustrační foto. foto: Fujitsu-SiemensReprofoto

Ve svých laboratořích, kde například v 90. letech vznikla technologie USB, má společnost Intel rozpracováno více než 70 projektů, které mohou značně ovlivnit budoucí způsob využívání informačních technologií. Projekty spadají do různých odvětví: od ochrany životního prostředí, přes zdravotnictví až po bezdrátové mobilní technologie.

Automobily se zrakem
Jedním z projektů je například vizuální computing, jež umožní dokonale realisticky ztvárnit objekty v 3D prostředí či okamžitou analýzu videozáznamů. Toho bude dosaženo díky mnohojádrovým procesorům, které umožní zpracovávat nespočet úloh najednou. Už teď existuje systém, který využívá kamery stejným způsobem, jakým člověk používá oči, a vícejádrové procesory přebírají roli mozku. Automobily budoucnosti tak získávají schopnost mnohem přesněji identifikovat ostatní, kriticky se přibližující vozidla nebo chodce. Mohou tak vyslat řidiči odpovídající varování nebo automaticky provést kroky nutné k zamezení nehody.

Zelenější počítače
Používání snadno recyklovatelných materiálů a zařízení s nízkou spotřebou je dnes trendem v oblasti ICT. Čím dál tím větší roli začíná hrát energetická náročnost, proto se vývoj dnešní techniky zaobírá především správou napájení. Technologie blízké budoucnosti od Intelu se nazývá „Platform Power Management“ (platforma správy napájení) a průběžně monitoruje změny v činnosti počítače a inteligentně snižuje (nebo zcela vypíná) dodávku energie do těch částí systému, které zrovna nejsou využívány, například USB portů. První zkoušky této technologie ve stavu, kdy se počítač nachází ve stavu nečinnosti či je mírně vytížen, vykázaly energetické úspory převyšující 30 procent.  V průběhu několika příštích let se předpokládá dosažení až 50% úspory bez ohledu na to, zda je počítač nečinný či plně vytížený. Nová platforma najde využití od mobilních internetových zařízení (MID) až po servery s velkým výkonem.

Hlasové ovládání
Jak nejlépe komunikovat s mobilními zařízeními? Vědci společnosti Intel mají jasno: hlasovými povely. Z výzkumu už vzešlo hlasové rozhraní, které je schopné vytvořit spojení mezi dvěma mobilními přístroji a bezdrátovým displejem. Cílem bylo umožnit sdílení zdrojů a služeb. Zákazníci tak například mohou hlasem zadávat při prohlížení fotek z dovolené povely k synchronizaci svého mobilního zařízení s televizní obrazovkou.

Uvedené projekty sice nejsou žádnými převratnými vynálezy, které by nějak zásadně změnily naše životy, ale spíše ukázka dalšího stupně vývoje informačních technologií. Uvidíme, zdali se je podaří v dohledné době prosadit do praxe, aby byly dostupné široké veřejnosti.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...