Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nanonůž: putuje po Česku a ničí nádory

Věda

  7:00aktualizováno  11:51
PRAHA - Nanonůž. Revoluční způsob v léčbě rakoviny. Dokáže zlikvidovat zhoubný nádor, který by jinak z těla neměl šanci chirurg dostat. V Česku zákrok podstoupily dvě desítky pacientů.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Věta, kterou nikdo nechce slyšet: Máte nádor v játrech, obrůstá ale cévy, a proto ho nemůžeme odstranit. Podobné případy jsou u nádorů na plicích či slinivce. I ty se nedají pokaždé operovat. Nová unikátní metoda dává těmto pacientům šanci. Zjednodušeně řečeno: lékař s pomocí nanonože (NanoKnife) vytvoří kolem nádoru elektrické pole, čímž ho v podstatě zabije.

„NanoKnife dokáže zničit nádorovou tkáň, ale cévu vynechá,“ popisuje Jan Fanta, přednosta chirurgické kliniky z pražské FN Na Bulovce. „Výkon samotný trvá necelých deset minut a následující den může jít pacient domů. Je to až neuvěřitelné,“ dodává Fanta.

INFOGRAFIKA: Klikněte pro zvětšení

Jako první v Česku použila nanonůž Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze začátkem července, a to u pacientky, která měla rakovinu jater. Zákrok dopadl dobře. Úspěšně „zmizel“ i nádor v plicích u pacienta Na Bulovce, kde použili nanonůž o pár dní později.

Nemocnice zatím nanonůž nevlastní, půjčují si ho. „Od července už jsme měli dvě desítky zákroků,“ uvedl János Svigruha, ředitel firmy S. A. B. Impex, která přístroj vlastní. Vyzkoušela si ho i FN Královské Vinohrady a brzo by měl doputovat do Ostravy.

„Pacienta už máme. Teď to závisí na tom, kdy firma bude moct přijet,“ sdělil LN chirurg Jan Dostalík z FN v Ostravě, který se chystá odstranit nádor na slinivce.
Kvůli novince jsou nyní nemocnice zavaleny žádostmi pacientů, zda jsou vhodnými kandidáty. „Pacientů, kteří by přicházeli v úvahu, není tolik,“ upozorňuje přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislav Třeška.

Jednou z podmínek je, že nádor nesmí být větší než sedm centimetrů. Vždy má navíc podle Třešky přednost chirurgický zákrok. „Při něm vidíte, co odstraňujete a můžete ošetřit i okolí a s jistotou říct, že tam žádné další nádorové buňky nejsou,“ vysvětlil Třeška.

Kdo nanonůž platí?

Koupě nanonože vyjde na 10 milionů. U každého zákroku jsou pak nutné speciální jehly, které stojí 80 tisíc.

Firma zatím nemocnicím přístroj půjčuje zdarma. Jehly si platí nemocnice samy. Mezitím firma usiluje o to, aby zákrok nanonožem proplácela zdravotní pojišťovna.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat