Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nanonůž: putuje po Česku a ničí nádory

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nanonůž. Revoluční způsob v léčbě rakoviny. Dokáže zlikvidovat zhoubný nádor, který by jinak z těla neměl šanci chirurg dostat. V Česku zákrok podstoupily dvě desítky pacientů.

Věta, kterou nikdo nechce slyšet: Máte nádor v játrech, obrůstá ale cévy, a proto ho nemůžeme odstranit. Podobné případy jsou u nádorů na plicích či slinivce. I ty se nedají pokaždé operovat. Nová unikátní metoda dává těmto pacientům šanci. Zjednodušeně řečeno: lékař s pomocí nanonože (NanoKnife) vytvoří kolem nádoru elektrické pole, čímž ho v podstatě zabije.

„NanoKnife dokáže zničit nádorovou tkáň, ale cévu vynechá,“ popisuje Jan Fanta, přednosta chirurgické kliniky z pražské FN Na Bulovce. „Výkon samotný trvá necelých deset minut a následující den může jít pacient domů. Je to až neuvěřitelné,“ dodává Fanta.

INFOGRAFIKA: Nanonůž. Revoluční způsob v léčbě rakoviny

INFOGRAFIKA: Klikněte pro zvětšení

Jako první v Česku použila nanonůž Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze začátkem července, a to u pacientky, která měla rakovinu jater. Zákrok dopadl dobře. Úspěšně „zmizel“ i nádor v plicích u pacienta Na Bulovce, kde použili nanonůž o pár dní později.

Nemocnice zatím nanonůž nevlastní, půjčují si ho. „Od července už jsme měli dvě desítky zákroků,“ uvedl János Svigruha, ředitel firmy S. A. B. Impex, která přístroj vlastní. Vyzkoušela si ho i FN Královské Vinohrady a brzo by měl doputovat do Ostravy.

„Pacienta už máme. Teď to závisí na tom, kdy firma bude moct přijet,“ sdělil LN chirurg Jan Dostalík z FN v Ostravě, který se chystá odstranit nádor na slinivce.
Kvůli novince jsou nyní nemocnice zavaleny žádostmi pacientů, zda jsou vhodnými kandidáty. „Pacientů, kteří by přicházeli v úvahu, není tolik,“ upozorňuje přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislav Třeška.

Jednou z podmínek je, že nádor nesmí být větší než sedm centimetrů. Vždy má navíc podle Třešky přednost chirurgický zákrok. „Při něm vidíte, co odstraňujete a můžete ošetřit i okolí a s jistotou říct, že tam žádné další nádorové buňky nejsou,“ vysvětlil Třeška.

Kdo nanonůž platí?

Koupě nanonože vyjde na 10 milionů. U každého zákroku jsou pak nutné speciální jehly, které stojí 80 tisíc.

Firma zatím nemocnicím přístroj půjčuje zdarma. Jehly si platí nemocnice samy. Mezitím firma usiluje o to, aby zákrok nanonožem proplácela zdravotní pojišťovna.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...