Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi poprvé vyzkoušeli novinku v léčbě rakoviny: promývání cév

Zdraví

  15:38
PRAHA - Lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici poprvé v Česku léčili zhoubný nádor měkkých tkání za pomoci specifického faktoru alfa 1, kterým promývali při zvýšené teplotě cévní systém postižené nohy. Operace trvala tři hodiny, a pokud nenastanou komplikace, mohla by jít osmdesátiletá pacientka z Prahy za pět dnů domů. Řekl to operatér Miroslav Špaček z 2. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie.
Lékař - ilustrační foto.

Lékař - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Operovali jsme dnes pacientku s opakovaným zhoubným melanomem, která už jednou tuto proceduru absolvovala před dvěma lety. Během posledních čtyř měsíců se nádor vrátil, takže vzhledem k tomu, že jsme použili tumor nekrosis faktor, který předtím dostupný nebyl, předpokládáme, že by na to mohla zareagovat dobře a stav se zlepší," uvedl.

Při operaci lékaři otevřeli přístup ve stehenní oblasti, kde na hlavní cévu a žílu napojili mimotělní oběh. Promíváním končetinu ohřáli, pak do roztoku přidali specifický faktor a cytostatika.

PSALI JSME:

"Tím, že se promývá jenom postižená končetina, můžeme použít mnohonásobně vyšší koncentrace cytostatik oproti standardnímu celotělovému podání," vyzdvihl přínos metody chirurg. Další výhodou je i to, že bylo možno oblast prohřát až na 39 stupňů Celsia, tedy téměř tři stupně nad běžnou teplotu těla.

Ročně by tuto léčbu mohlo využít asi 15 pacientů

Pražské pracoviště má evropskou akreditaci pro použití tohoto faktoru při promývání cév jako první a zatím jediné v Česku. Ročně by podle odhadu mohlo tuto léčbu využít asi 15 pacientů. Na operaci se s českými kolegy podílel profesor Georg Taeger z univerzitní nemocnice z německého Essenu, který o metodě přednášel českým lékařům na následném semináři.

Metoda je využitelná pro pacienty s melanomem a sarkomem, tedy s nádory měkkých tkání, pokud jsou jinou metodou neoperovatelné. Je vhodná jen pro ty, kteří nemají další nádory jinde v těle.

Léčba promýváním cév v postižené končetině zabrání nebo alespoň oddálí amputaci končetiny, která dosud byla v rozvinutém stadiu jedinou možností léčby. Umožní také utlumení obtíží v případě nádorů, které nelze operovat.

V klinické studii u 260 pacientů s neoperovatelným nádorem byla trvalá záchrana končetiny dosažena u 80 procent pacientů a zmenšení nádoru o více než polovinu u 70 procent pacientů.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat