Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi poprvé vyzkoušeli novinku v léčbě rakoviny: promývání cév

Lékař - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici poprvé v Česku léčili zhoubný nádor měkkých tkání za pomoci specifického faktoru alfa 1, kterým promývali při zvýšené teplotě cévní systém postižené nohy. Operace trvala tři hodiny, a pokud nenastanou komplikace, mohla by jít osmdesátiletá pacientka z Prahy za pět dnů domů. Řekl to operatér Miroslav Špaček z 2. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie.

"Operovali jsme dnes pacientku s opakovaným zhoubným melanomem, která už jednou tuto proceduru absolvovala před dvěma lety. Během posledních čtyř měsíců se nádor vrátil, takže vzhledem k tomu, že jsme použili tumor nekrosis faktor, který předtím dostupný nebyl, předpokládáme, že by na to mohla zareagovat dobře a stav se zlepší," uvedl.

Při operaci lékaři otevřeli přístup ve stehenní oblasti, kde na hlavní cévu a žílu napojili mimotělní oběh. Promíváním končetinu ohřáli, pak do roztoku přidali specifický faktor a cytostatika.

PSALI JSME:

"Tím, že se promývá jenom postižená končetina, můžeme použít mnohonásobně vyšší koncentrace cytostatik oproti standardnímu celotělovému podání," vyzdvihl přínos metody chirurg. Další výhodou je i to, že bylo možno oblast prohřát až na 39 stupňů Celsia, tedy téměř tři stupně nad běžnou teplotu těla.

Ročně by tuto léčbu mohlo využít asi 15 pacientů

Pražské pracoviště má evropskou akreditaci pro použití tohoto faktoru při promývání cév jako první a zatím jediné v Česku. Ročně by podle odhadu mohlo tuto léčbu využít asi 15 pacientů. Na operaci se s českými kolegy podílel profesor Georg Taeger z univerzitní nemocnice z německého Essenu, který o metodě přednášel českým lékařům na následném semináři.

Metoda je využitelná pro pacienty s melanomem a sarkomem, tedy s nádory měkkých tkání, pokud jsou jinou metodou neoperovatelné. Je vhodná jen pro ty, kteří nemají další nádory jinde v těle.

Léčba promýváním cév v postižené končetině zabrání nebo alespoň oddálí amputaci končetiny, která dosud byla v rozvinutém stadiu jedinou možností léčby. Umožní také utlumení obtíží v případě nádorů, které nelze operovat.

V klinické studii u 260 pacientů s neoperovatelným nádorem byla trvalá záchrana končetiny dosažena u 80 procent pacientů a zmenšení nádoru o více než polovinu u 70 procent pacientů.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!