Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ženy se na webu mohou radit o rakovině prsu

Vyšetření prsu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření prsu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ženy, které mají podezření, že by mohly onemocnět rakovinou prsu, se nyní mohou poradit s předními českými kapacitami v oboru. Poradí jim s léčbou tohoto onemocnění. Web www.rakovinaprsu.cz nabízí i takzvaný "second opinion", tedy nezávislý názor odborníka na již stanovenou diagnózu a postup léčby.

Zdravotní pojišťovny ho zatím nehradí, v reformních zákonech ale se tato možnost zavádí. Aktuálně mají ženy tuto možnost v projektu "Nejsi na to sama", který je zaměřen na pomoc ženám při léčbě rakoviny prsu.

"Předpokladem úspěchu onkologické léčby je komunikující pacient s vírou v dobré výsledky podstoupené léčby," řekl k projektu vedoucí lékař onkologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové Pavel Jandík, který je členem webového týmu odborníků.

Rakovina prsu

Ročně je zhoubná nemoc prsu odhalena u zhruba 6000 žen, nádory prsu jsou příčinou 3,6 procent úmrtí v Česku.

Pro úspěšnou léčbu rakovinu prsu je podle něj na prvním místě včasná a správná diagnóza s určením stadia, tedy rozsahu onemocnění. Následovat musí mezioborové odborné rozhodnutí o léčebném postupu. Pro každou jednotlivou pacientku se určí taktika a strategie léčby. Důležité také je, aby se žena léčila na pracovišti, které má velké zkušenosti s léčbou rakoviny a dokládá to úspěšnými léčebnými výsledky. Je také nutno pamatovat na návaznost jednotlivých druhů léčby v rámci léčby komplexní.

Léčba rakoviny prsu představuje podle Jandíka celý komplex diagnosticko-léčebných kroků, které na sebe musejí navazovat. Nutná je vysoká odbornost a profesionalita zdravotníků a celého zdravotnického zařízení. "Ze zkušenosti mohu potvrdit, že správná a včasná diagnóza je pouze předpokladem úspěchu a neznamená ještě, že léčba kdekoli a řízená kýmkoli dopadne dobře," shrnul.

ČTĚTE TAKÉ:

Ekonom Petr Barton možnost druhého názoru pro pacientky podpořil. Připomněl, že v řadě zemí je standardem to, že zdravotní pojišťovny v zásadních otázkách léčby vážných onemocnění požadují druhý názor od nezávislého lékaře. "Právě proto, aby si lékař nebral pacienta jako rukojmího a nedoporučoval třeba vždy jen určitý typ léčby, nehledě na specifika daného případu," vysvětlil.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Tomáš Mikolov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Tomáš Mikolov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Tomáš Mikolov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!