Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ženy se na webu mohou radit o rakovině prsu

Zdraví

  9:58
PRAHA - Ženy, které mají podezření, že by mohly onemocnět rakovinou prsu, se nyní mohou poradit s předními českými kapacitami v oboru. Poradí jim s léčbou tohoto onemocnění. Web www.rakovinaprsu.cz nabízí i takzvaný "second opinion", tedy nezávislý názor odborníka na již stanovenou diagnózu a postup léčby.

Vyšetření prsu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zdravotní pojišťovny ho zatím nehradí, v reformních zákonech ale se tato možnost zavádí. Aktuálně mají ženy tuto možnost v projektu "Nejsi na to sama", který je zaměřen na pomoc ženám při léčbě rakoviny prsu.

"Předpokladem úspěchu onkologické léčby je komunikující pacient s vírou v dobré výsledky podstoupené léčby," řekl k projektu vedoucí lékař onkologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové Pavel Jandík, který je členem webového týmu odborníků.

Rakovina prsu

Ročně je zhoubná nemoc prsu odhalena u zhruba 6000 žen, nádory prsu jsou příčinou 3,6 procent úmrtí v Česku.

Pro úspěšnou léčbu rakovinu prsu je podle něj na prvním místě včasná a správná diagnóza s určením stadia, tedy rozsahu onemocnění. Následovat musí mezioborové odborné rozhodnutí o léčebném postupu. Pro každou jednotlivou pacientku se určí taktika a strategie léčby. Důležité také je, aby se žena léčila na pracovišti, které má velké zkušenosti s léčbou rakoviny a dokládá to úspěšnými léčebnými výsledky. Je také nutno pamatovat na návaznost jednotlivých druhů léčby v rámci léčby komplexní.

Léčba rakoviny prsu představuje podle Jandíka celý komplex diagnosticko-léčebných kroků, které na sebe musejí navazovat. Nutná je vysoká odbornost a profesionalita zdravotníků a celého zdravotnického zařízení. "Ze zkušenosti mohu potvrdit, že správná a včasná diagnóza je pouze předpokladem úspěchu a neznamená ještě, že léčba kdekoli a řízená kýmkoli dopadne dobře," shrnul.

ČTĚTE TAKÉ:

Ekonom Petr Barton možnost druhého názoru pro pacientky podpořil. Připomněl, že v řadě zemí je standardem to, že zdravotní pojišťovny v zásadních otázkách léčby vážných onemocnění požadují druhý názor od nezávislého lékaře. "Právě proto, aby si lékař nebral pacienta jako rukojmího a nedoporučoval třeba vždy jen určitý typ léčby, nehledě na specifika daného případu," vysvětlil.

Autoři: ,