Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Rakovina kůže zabíjí, nechte se bezplatně vyšetřit ve 200 ordinacích

Rakovina kůže - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakovina kůže - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba dvě stovky ordinací kožních lékařů po celé republice se dnes otevřou lidem, kteří si chtějí nechat bezplatně vyšetřit podezřelá znaménka a útvary na kůži. Česko se tak připojuje k desátému ročníku Evropského dne melanomu.

Zájemcům poradí odborníci také na bezplatné infolince 800 880 854. Ročně je nejzhoubnější kožní nádor odhalen u 1500 lidí, zemřou tři stovky.

"Smyslem je upozornit na rizika této choroby. Případů melanomu přibývá, za posledních třicet let stoupl jejich počet v ČR čtyřnásobně. Nejvyšší nárůst je pozorován u dívek a žen ve věku deset až 29 let. Cílem dermatologů je odhalit maligní melanom včas, a tak jej i úspěšně vyléčit," řekla Elena Mazurová, mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny, která je garantem tohoto ročníku.

Na Evropský den melanomu navazuje série roadshow s názvem Zachraňte si kůži. Osvěta i možnost bezplatného vyšetření se tak dostanou mezi lidi přímo na ulici. Kampaň navštíví v květnu a červnu pět měst v ČR.

Startuje 28. května na Šaldově náměstí v Liberci, o tři dny později, 31. května, zamíří do Prahy. Plzeňané si mohou zapsat datum 2. června a náměstí Republiky, pro obyvatele Brna bude vyhrazeno náměstí Svobody o den později.

Kampaň končí v Ostravě na Masarykově náměstí 4. června. Měření budou vždy od 10:00 do 18:00 hodin, upřesnila mluvčí.

Bezpečné sluníčko

Součástí letošní kampaně je akce pro děti Bezpečné sluníčko. Děti se hravou formou seznámí s riziky pobytu na sluníčku a spálení. Bezpečné sluníčko navštíví mateřské školy v Praze a na Vysočině.

Za uplynulých devět ročníků Evropského dne melanomu bylo v ČR vyšetřeno téměř 40 000 lidí a zjištěno 117 histologicky potvrzených maligních melanomů a ostatních kožních zhoubných nádorů 3069.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.