Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakovina kůže zabíjí, nechte se bezplatně vyšetřit ve 200 ordinacích

Zdraví

  8:19
PRAHA - Zhruba dvě stovky ordinací kožních lékařů po celé republice se dnes otevřou lidem, kteří si chtějí nechat bezplatně vyšetřit podezřelá znaménka a útvary na kůži. Česko se tak připojuje k desátému ročníku Evropského dne melanomu.
Rakovina kůže - ilustrační foto

Rakovina kůže - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zájemcům poradí odborníci také na bezplatné infolince 800 880 854. Ročně je nejzhoubnější kožní nádor odhalen u 1500 lidí, zemřou tři stovky.

"Smyslem je upozornit na rizika této choroby. Případů melanomu přibývá, za posledních třicet let stoupl jejich počet v ČR čtyřnásobně. Nejvyšší nárůst je pozorován u dívek a žen ve věku deset až 29 let. Cílem dermatologů je odhalit maligní melanom včas, a tak jej i úspěšně vyléčit," řekla Elena Mazurová, mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny, která je garantem tohoto ročníku.

Na Evropský den melanomu navazuje série roadshow s názvem Zachraňte si kůži. Osvěta i možnost bezplatného vyšetření se tak dostanou mezi lidi přímo na ulici. Kampaň navštíví v květnu a červnu pět měst v ČR.

Startuje 28. května na Šaldově náměstí v Liberci, o tři dny později, 31. května, zamíří do Prahy. Plzeňané si mohou zapsat datum 2. června a náměstí Republiky, pro obyvatele Brna bude vyhrazeno náměstí Svobody o den později.

Kampaň končí v Ostravě na Masarykově náměstí 4. června. Měření budou vždy od 10:00 do 18:00 hodin, upřesnila mluvčí.

Bezpečné sluníčko

Součástí letošní kampaně je akce pro děti Bezpečné sluníčko. Děti se hravou formou seznámí s riziky pobytu na sluníčku a spálení. Bezpečné sluníčko navštíví mateřské školy v Praze a na Vysočině.

Za uplynulých devět ročníků Evropského dne melanomu bylo v ČR vyšetřeno téměř 40 000 lidí a zjištěno 117 histologicky potvrzených maligních melanomů a ostatních kožních zhoubných nádorů 3069.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...