Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Rakovina u známé osobnosti prý zvýší zájem o prevenci

Zpěvačka Naďa Urbánková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Naďa Urbánková | foto: Pavel Gwužď, NextFoto

Postihne-li rakovina známou osobnost, která otevřeně promluví o svém onemocnění a boji s ním, zvýší prý zájem ostatních lidí o prevenci.

O rakovině prsu promluvila v těchto dnech zpěvačka Naďa Urbánková. Přednosta radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Daneš řekl, že když se něco takového stane, přijde za čas na preventivní prohlídku více žen. Ročně v Česku onemocní rakovinou prsu zhruba 6000 žen, 2000 zemře.

"To, že se lidé dozvědí, že známá osobnost má tuto nemoc a že nikdo nemůže být ušetřen, svým způsobem zvyšuje povědomí o rakovině a vždy pak mám pocit, že chodí víc žen na preventivní vyšetření," řekl lékař.

Zdravotní pojišťovny v Česku hradí screeningové vyšetření ženám od 45 do 69 let jednou za dva roky. Podle Daneše existují už jednoznačné důkazy o tom, že včasná diagnostika rakoviny prsu se vyplatí - ve screeningu se zjistí tři čtvrtiny nádorů v počátečním stadiu, kdy se dá nemoc vyléčit.

Malá účast žen na preventivních vyšetření
"Co nás trápí, je relativně malá účast žen na screeningu. Chodí kolem 50 procent, a potřebovali bychom, aby chodilo 70 až 80 procent žen," řekl.

Sama zpěvačka médiím řekla, že na vyšetření prsou šla jen "z jakéhosi pocitu zodpovědnosti". Cítila se zdravá. Výsledek byl pro ni šokující - lékaři našli v obou prsech agresivní nádor. Operace byla neodkladná. Zpěvačka přišla o oba prsy, ale bojuje dál.

K reakci na zprávu o vážné nemoci uvedla, že ji samotnou překvapilo, jak to přijala. "Nebrečela jsem, nehroutila jsem se, jen jsem se zcela věcně zeptala, kolik mám času. Hned jsem si totiž vzpomněla na dceru a další mé lidičky, kteří mě potřebují," řekla.

Daneš poznamenal, že s nemocí se každý vyrovnává jinak. U známé zpěvačky je situace o to složitější, že hrozí spekulace bulváru o jejím zdravotním stavu. Proto zřejmě zprávu zveřejnila. "Jinak povinnost lékařů a sester je dodržovat lékařské tajemství. Jsem rád, že od zdravotníků tato informace neunikla," řekl.

To, že zpěvačka otevřeně o nemoci mluví, ukazuje podle Daneše, že chce s nemocí bojovat. "Někdo to v sobě tutlá, jiný zase má tendenci to sdělovat svému okolí. Každý člověk je jiný. Nejhorší je pasivita - paní Urbánková s tím bojovat chce a je známo, že vyhlídky na úspěch jsou lepší, když člověk přistupuje k nemoci aktivně," řekl.

Ženy a dívky, které mají strach z rakoviny a chtějí se poradit, mohou zavolat na telefonní linku proti rakovině prsu 800 180 880. Už pět let ji provozuje Mamma Help Centrum. Je v provozu od pondělí do pátku od 09:00 do 19:00. Ženám poradí bývalé pacientky, každou středu odpoledne je na lince lékař a každý pátek odpoledne psycholog.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...