Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA chystá poslední misi na Mars

Věda

  20:07
WASHINGTON - Planeta Mars bude od srpna znovu v centru zájmu NASA. Agentura plánuje vyslat na rudého souseda Země sondu Phoenix, která bude tři měsíce pátrat po stopách života. Sonda s robotickým ramenem, jenž je schopné kopat až metr pod zemí, bude poslední sondou, kterou NASA na Mars pošle.

Sonda Phoenix. foto: AFP

NASA Phoenix vypustí v příhodnou dobu mezi 3. a 24. srpnem z Floridy. Na Mars by měla sonda s robotickým ramenem dorazit v květnu příštího roku. Jejím cílem je oblast blízko severního pólu, kde by měla tři měsíce pátrat po podmínkách příhodných pro mikrobiologický život, který na planetě existoval v minulosti nebo existuje nyní.

Vědecký tým NASA při práci na sondě Phoenix.V oblasti, jež se nachází přibližně na stejné zeměpisné šířce jako sever Aljašky na Zemi, se NASA snaží vytipovat relativně hladký a snadno přístupný terén. Vědci očekávají, že stroj bude pracovat v drsných podmínkách. Teploty by se měly pohybovat kolem minus 100 stupňů Celsia.

Následuj vodu
Pokud Phoenix v pořádku sestoupí do atmosféry Marsu a přistane, mělo by se dát do práce robotické rameno dlouhé 2, 3 metru. Robot bude shromažďovat a následně vyhodnocovat vzorky vody a ledu ukryté pod povrchem. Cílem je určit, zda je složení vody vhodné pro existenci mikrobů. "Bude zkoumat chemické složení vody, její fyzikální vlastnosti, a následně se nám bude snažit říct něco o minulosti vody na Marsu a možnosti života mikrobů," vysvětlil poslání sondy jeden z vědců NASA Bobby Fogel.

Robot bude dále zkoumat, jak může voda změnit chemické a mineralogické složení půdy. Mise robota měřícího na šírku 5,5 metrů a na délku 1,5 metrů je součástí programu NASA zaměřeného na Mars a nazvaného "následuj vodu". Phoenix by měl být poslední sondou, kterou NASA na Mars pošle.  

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat