Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA šetří. Odchází z některých projektů

Věda

  7:00
WASHINGTON - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se vzdal účasti na několika vesmírných projektech, které měl realizovat ve spolupráci s partnery z Evropské vesmírné agentury (ESA). Jak oznámilo vedení NASA na portálu Science News, příčinou je nedostatek finančních prostředků.

Raketoplán Discovery po startu foto: ČTK

Úřad například ustoupil od účasti na projektu LISA (Large Synoptic Survey Telescope), jehož součástí bylo vypuštění tří družic pro měření gravitačních vln. Náklady na realizaci projektu dosahovaly 2,4 miliardy dolarů (40 miliard korun), podíl NASA měl činit 1,5 miliardy. Vedení ESA nicméně oznámilo, že na projektu bude pracovat dál i bez účasti amerických vědců.

Čtěte také

Dalším projektem, který NASA vypustil ze svého programu, je vybudování rentgenové observatoře pro zkoumání takzvaných supermasivních černých děr ve vzdálených galaxiích. Projekt stojí pět miliard dolarů a USA měly přispět částkou 3,1 miliardy.

Letošní rozpočet NASA činí 18,5 miliardy dolarů , což je o 240 milionů dolarů méně než loni. "Omezování fondů přichází bohužel právě v době, kdy světová věda prochází mimořádně vzrušujícím obdobím vesmírných výzkumů," komentoval s lítosti rozpočtovou nouzi NASA americký astrofyzik Michael Turner.

Autor:

Mohlo by vás zajímat