Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrat z ISS. Astronauti ztratili spojení se zemí

Věda

  10:00
MOSKVA - V Kazachstánu ráno v 06:00 SELČ přistála ruská raketa Sojuz s ruskými kosmonauty Alexandrem Samokuťajevem a Andrejem Borisenkem a americkým astronautem Ronaldem Garanem, kteří ukončili 164 dní trvající pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Americký astronaut Ron Garan po přístání zpátky na Zemi.

Přistání proběhlo bezpečně, ale nikoli bez problémů. Pozemnímu středisku zabrnkal na nervy výpadek v komunikaci s přistávacím modulem. Astronauti přistáli v kazašské stepi asi 150 kilometrů jihovýchodně od města Džezkazgan. Poté, co Sojuz TMA-21 začal sestupovat z oběžné dráhy, přerušila se komunikace s kontrolním střediskem na Zemi a podařilo se ji obnovit až po několika minutách. Jinak celý přistávací manévr probíhal podle plánu od odpoutání od ISS až po otevření velkého padáku po sestupu do zemské atmosféry.

Návrat posádky z Mezinárodní vesmírné stanice.

Návrat posádky z Mezinárodní vesmírné stanice.


Jako první z modulu vystoupil velitel mise Samokuťajev, který vypadal unaveně, a za ním usmívající se Borisenko a Garan. Všichni tři byli ještě ve skafandrech usazeni do křesel, aby si postupně zvykali na zemskou přitažlivost. Na místě byl i lékařský tým.

ČTĚTE TAKÉNávrat na Zemi měla trojice původně absolvovat už 8. září, ale let byl odložen po havárii ruské nákladní rakety Progress. Příští start rakety Sojuz k ISS je plánován na 12. listopadu. Na ISS zůstala trojčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Volkov, Japonec Satoši Furukawa a Američan Michael Fossum. Ti by se na Zemi měli vrátit v listopadu.

Autoři: ,