Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nebezpečné proměny smrtícího viru

Laboratoř - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

Chovy koní u protinožců se šíří onemocnění vyvolané novou formou viru hendra. Epidemiologové se obávají, že pro člověka může představovat větší nebezpečí než virus z minulých let. Ani ten nebyl žádné neviňátko.

Poprvé se objevil v roce 1994 na brisbanském předměstí Hendra, kde onemocnělo čtrnáct dostihových koní záhadnou smrtelnou chorobou. Od koní se nakazil i jejich trenér a záhy na infekci zemřel. Další nakažený měl více štěstí a nakonec se uzdravil.

Onemocnění dostalo jméno podle místa svého prvního výskytu a virologové, epidemiologové a veterináři se pustili do jeho zevrubného zkoumání. Ukázalo, že přenašečem viru hendra jsou kaloni.

Ti mohou hostit virus bez nejmenší újmy na zdraví a roznášet jej na velké vzdálenosti. Sezonně podnikají tito příbuzní našich netopýrů migrace dlouhé stovky a tisíce kilometrů. Zatím se však neprokázalo, že by virus hendra na křídlech kaloňů opustil australský kontinent. Jak se virem nakazí koně, není jasné. Snad jej vdechnou, protože původní varianta viru hendra postihovala především plíce. Lidé i zvířata podléhali těžkému virovému zápalu plic. Jejich zdravotní stav se rychle zhoršoval a smrt přicházela během několika málo dní.

V současné době se šíří mezi koni v severoaustralském Queenslandu varianta hendry, která zasahuje nervový systém. Koně ochrnou nebo mají narušený smysl pro rovnováhu. Majitelé koní říkají, že se zvířata chovají jako opilá. Onemocnělo přinejmenším sedm koní a pět z nich už uhynulo. Testům na přítomnost viru v těle už byla podrobena stovka koní, někteří z nich opakovaně.

Při práci s nemocnými zvířaty se nakazili dva zaměstnanci veterinární kliniky. Oba byli hospitalizováni a zůstávají v péči lékařů. Pod lékařskou kontrolou je dalších 50 lidí, kteří přišli s nemocnými koňmi do styku. U žádného se zatím příznaky onemocnění neprojevily. Veterináře i humánní lékaře znepokojuje na současném vzplanutí hendry v Queenslandu především rozsah nákazy. Od své tragické premiéry v roce 1994 se virus hendra objevoval pouze sporadicky. Obvykle se nakazil jen jediný kůň a v některých letech se virus neobjevil vůbec. Teď zasáhla nákaza více zvířat najednou.

Komplikovaná situace
„Snažíme se pochopit, co se stalo. Proč se po několika letech omezeného výskytu virus tak rozmohl. Doufáme, že když pochopíme, jak se virus šíří, budeme schopni přijmout preventivní opatření, jež nedovolí, aby se choroba uchytila v lidské populaci a u hospodářských zvířat,“ vysvětluje stávající situaci v rozhovoru pro populárně vědecký časopis New Scientist australský epidemiolog Hume Field.

Situace je komplikovaná. Pomalejší postup choroby ztěžuje její včasné odhalení a vytváří příhodnější podmínky pro šíření viru. Australští epidemiologové už podrobili novou variantu viru hendra genetickým testům a jejich předběžné výsledky naznačují, že se virus významně změnil.

Hendra se zřejmě vyskytuje v několika blízce příbuzných kmenech, které se navzájem liší ve schopnosti infikovat zvířata a lidi. Na kmenu viru závisí i projevy a závažnost onemocnění.
Epidemiologové nevylučují, že jsme svědky vzniku nových kmenů viru hendra. Největší obavy panují z kmene, který by se dokázal šířit z člověka na člověka. Ten by mohl vyvolat rozsáhlou epidemii a usmrtit tisíce lidí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...