Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Neplodné myši rodily mláďata

laboratorní myš - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy laboratorní myš - ilustrační foto |

Léčbu neplodnosti může usnadnit senzační objev faktu, že vaječníky dospělých savců produkují nová vajíčka.

Půl století jsou biologové přesvědčeni, že samice savců přicházejí na svět s konečným počtem pohlavních buněk, které pak už jen ubývají. Když zásoba vajíček dojde, samice ztratí plodnost. Toto pravidlo by mělo platit pro myš, člověka či velrybu. Jednu z -mála výjimek představují madagaskarští lemuři, jejichž samicím se vytvářejí nová vajíčka i v dospělosti. 

Výsledky čínského týmu vedeného bioložkou Ťi Wu-o z šanghajské univerzity Ťiao Tchung zveřejněné vědeckým časopisem Nature Cell Biology tradiční představu bourají. Vědci objevili ve vaječnících dospělých laboratorních myší zvláštní buňky, které se neomezeně množí a následně jsou schopny se vyvíjet ve vajíčka.

Podle čínských biologů se tak vaječník podobá varlatům, kde se neustále obnovuje určitý typ buněk schopných vývoje v pohlavní buňky. Ve varlatech proto nepřetržitě vznikají nové spermie. Čínští vědci označili buňky zodpovědné za obnovu vajíček ve vaječnících jako samičí zárodečné kmenové buňky.

Zárodky vajíček přenesené transfuzí

Americký biolog Jonathan Tilly vzedmul před čtyřmi roky vlnu diskusí. Tvrdil, že v dospělosti vznikají ve vaječnících samic savců nová vajíčka, která se vytvářejí z buněk přicestovalých z kostní dřeně. Většina odborníků však tento objev zpochybňovala.

Tilly nedávno potvrdil správnost svého předpokladu zajímavým pokusem. Propojil krevní oběhy dvou myší, z nichž jedna nesla v buňkách svého těla gen pro produkci zeleně fluoreskujícího proteinu. Každá buňka této myši zeleně svítila. Po čase Tilly prozkoumal vaječníky druhé myši a nalezl v ní zeleně svítící vajíčka. Pro takový výsledek se nabízí jediné vysvětlení.

Zeleně svítící buňky kostní dřeně předurčené k proměně na vajíčko vycestovaly do krevního oběhu a „zabloudily“ do těla druhé myši, která gen pro zeleně svítící protein postrádala. Tam se zabudovaly do vaječníku a daly vzniknout novým vajíčkům.

Pokud se Tilly nemýlí, má to velký význam i pro léčbu lidí. Nelze například vyloučit, že se ve vaječnících ženy, která se podrobila transplantaci kostní dřeně či transfuzi krve, mohou vytvářet vajíčka, která pocházejí z buněk dárce.


Zeleně světélkující důkaz
O schopnostech samičích zárodečných kmenových buněk se Wu-o a její kolegové přesvědčili v důmyslném experimentu. Odebrali tyto buňky z vaječníku dospělé myši a pomocí viru upraveného metodami genového inženýrství vnesli do jejich dědičné informace gen pro produkci zeleně fluoreskujícího proteinu.

Buňky vydávající zelenavé světlo přenesli čínští biologové do vaječníku myší ošetřených látkami běžně užívanými pro léčbu nádorů. Myši jsou po takovém zásahu neplodné, protože léky zničí ve vaječnících veškeré pohlavní buňky.

Po transplantaci samičích zárodečných kmenových buněk však byly neplodné myši s to vytvářet záplavu nových vajíček, z nichž mnohá zeleně svítila. Prokázalo se tak, že vajíčka vznikla z transplantovaných buněk. Když se tyto myši pářily, přivedly na svět řadu mláďat, z nichž mnohá nesla v dědičné informaci gen pro zeleně svítící protein. Wu-o a spol. tak dokázali, že se tato mláďata narodila z nově vytvořených vajíček.

Pokusy zpochybnit tradiční dogma učinil už před pěti roky tým amerického biologa Jonathana Tillyho z bostonské Massachusetts General Hospital (viz text Zárodky vajíček přenesené transfuzí). Také Tilly v několika studiích dokazoval, že ve vaječnících dospělých myší vznikají nová vajíčka. Narazil však na tvrdý odpor mnoha předních světových odborníků. Není divu, že Tilly objev čínských vědců vítá.

„Poskytli jednoznačný důkaz o tom, že vaječníky dospělých savců produkují nová vajíčka, což může mít zásadní význam při léčbě neplodnosti,“ řekl Tilly v rozhovoru pro týdeník Nature.
Nedůvěra přetrvává Skeptici se nevzdávají. „Je to jistě pozoruhodná práce, ale k tomu, aby mě definitivně přesvědčila, by musela předložit ještě více důkazů,“ tvrdí jeden z hlavních Tillyho oponentů, americký biolog Roger Gosden z newyorské Cornell University.
 Vědci se shodují v tom, že výsledky relativně neznámého čínského týmu by měly být nezávisle potvrzeny experimenty provedenými v jiných laboratořích. „Pokud se to někomu podaří zopakovat, pak musíme přepsat učebnice,“ připouští Roger Gosden.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC SEŘIZOVAČ (32 - 40 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč