Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Neví toho váš mobil až příliš?

Věda

  6:00
Ačkoli jsou mobily schopny pořizovat a odesílat zvukový záznam, fotografie a video ve velmi dobré kvalitě, bez problémů s nimi sdílíme i ty nejintimnější chvilky – věříme totiž, že zmíněné věci dělají, jenom pokud to sami chceme. Co kdyby tomu ale tak nebylo?

Naše telefony s námi sdílejí nejednu důvěrnou informaci. foto: SiemensReprofoto

 
Různé teorie o nadnárodním spiknutí hlavních světových vlád, do kterého jsou zapleteny zednáři nebo dokonce mimozemšťané, jsou velice populární, a proto se objevují dnes a denně. Zkusme si představit, jak nám velí titul časopisu, jakou roli v nich asi hrají mobilní telefony.

O tom, že informace předávané při telefonickém rozhovoru jsou ve stejném bezpečí, jako když je napíšeme na korespondenční lístek, nás neustále přesvědčují záznamy policejních odposlechů uniknuvší do médií. A nevyzraje na ně speciální fotbalový argot, který by nezasvěcenému mohl připadat jako rozhovor rybáře s ovocnářem.
Dobrá, řeknete si, nic nového, vždyť odposlechy už tu byly v éře pevných linek. Zkuste si ale přestavit, že nemusíte přímo inicializovat hovor, aby vás bylo slyšet. Vzpomínáte ještě na kauzu poslance Tlustého, kterému se v hlasové schránce objevila nahrávka jeho porady? Ačkoli z definice GSM sítí plynulo celkem logické vysvětlení, že došlo k náhodnému vytočení čísla a „hovor“ doputoval různými oklikami až do schránky.

Naprosto úsměvná je tato historka ve srovnání s informacemi, které se objevují v médiích. Týkají se jisté firmy, která za řádově desetitisíce korun nabízí telefony, jež se navenek neliší od těch obyčejných, avšak dokážou zaznamenávat veškerou aktivitu uživatele a předávat ji dál. Pokud vám tedy šéf nebo partner bude až příliš neodbytně nutit nový telefon, mějte se na pozoru.
Ano, mobil je naším citlivým místem a o jeho zneužití nebo použití se snaží prozatím pouze jednotlivci nebo v odůvodněných případech státní instituce. Zkusme teď popustit uzdu fantazii v duchu Orwellova 1984 anebo neméně promyšleného filmu Nepřítel státu. Pokud by samotný Systém měl zájem na tom špehovat naše soukromí, mobily a výpočetní technika by mu v tom byly neocenitelnými pomocníky.

Jen si uvědomte, kolik služeb takového Googlu (anebo kteréhokoli jiného portálu), který v poslední době expanduje do mobilní oblasti, používáte a tak prozrazujete cenné informace ze svého soukromí. Google ví, co si hledáte na internetu, s kým si posíláte maily a koho máte ve svém adresáři, co všechno hledáte na mapách a jaké na nich plánujete cesty. V našich podmínkách to tak horké nebude, ale o spoustě Američanů můžeme bez nadsázky říci, že je Google zná lépe než jejich manžel či manželka.

Mobily mají navíc tu nepříjemnou vlastnost, že je máte neustále u sebe a zapnuté. Jen se podívejte na ten svůj, který třeba leží někde vedle vás – je schopen snímat zvuk a obraz (a to možná oběma kamerami najednou). Ví, kde jste se pohybovali, co máte v plánu, koho milujete a koho nenávidíte.

Neví toho váš mobil až příliš?

Autor: