• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Diskuze

Neznámý ptakoještěr dostal jméno po Darwinovi

Čínští paleontologové objevili společně se svými britskými kolegy nový druh pterosaura či pterodaktyla. Tento nález by mohl pomoci pochopit evoluci létajících plazů, kteří ovládali oblohu v druhohorách.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Daniela

15. 10. 2009 11:45
1!

To je nadělení. Hlava 185 mm, co k ní vlastně všechno patří? Na podkladu je vidět struktura papíru, kdyby aspoň ležel poblíž skládací metr nebo hodinky. Kosti košťatovité, v obou případech složené jak ve vejci, žádné klouby, a přímo z nich vyrůstá cosi jako zuby. Jak z čelistí. Tedy údajně prabrka, a ukázky těch prabrk v dospělé verzi leží vedle. Nejsou vidět klouby a úpony svalů, není vůbec jisté, že ony bambusovité otépky sloužily jako aerodynamická pomůcka, tím spíš, že za přední i zadní končetiny by mohlo být považováno i něco jiného. Taky to mohl být límec kolem hlavy, k zastrašování používaný, nebo dokonce past hmyz lapající, jestli byl ten ptakoještěr malý.

0 0
možnosti

.

15. 10. 2009 13:37
Re: 1!

Už ji vidím líp. To dlouhé jehličí je jehličí. Ještěrka měla dlouhatánský zobák, vyvažovací roh směrem dozadu, širokýma předníma nožičkama se držela jako klíště. Tahle měla smůlu, neudržela se, spadla a po cestě si ještě zobák přerazila, což ji zabilo. Kamenem úrazu mohla to být větvička. Možná dokonce i hladina vody, či bláto, při dopadu z větší výšky. Žila tedy na stromě či se vyhřívala na skále, zobákem lovila komáry a vážky ze vzduchu nad tůňkou. Její letecké schopnosti, jak vidno, byly nulové, a pád nedokázala korigovat ani do té míry, aby si při něm nepřerazila zobák. Jehličí mohlo, ale nemuselo být ulomeno při jejím pádu, nález je přeražený, nejsou vidět jeho konce.

0 0
možnosti