Inženýr Egor Zacharov z ruské laboratoře pro umělou inteligenci společnosti Samsung popsal celý vývoj softwaru podrobně popsal. Systém prošel zdlouhavým procesem „učení“ na základě obrovského množství videí, díky nimž dokáže z obrázku vytvořit poměrně realistický videozáznam, píše server Interesting Engineering.
Pro ukázku nechali vývojáři rozmluvit například obraz Mony Lisy od Leonarda da Vinciho, ale i Salvadora Dalího či Marilyn Monroe.
Nárůst fake news
V Česku vznikne výzkumné centrum umělé inteligence za 1,3 miliardy korun![]() |
Mnozí kritici se však obávají, že by se mohl software dostat do špatných rukou. Falešná videa se totiž velmi snadno dají využít jako politická zbraň. Lidé mají stále problém odhalit i běžné falešné zprávy v podobě nepravdivých textů či fotomontáží. Falešné videonahrávky mluvících lidí generované umělou inteligencí, takzvané „deepfakes“, jsou však na úplně jiné úrovni a mohly by lidi, kteří nekriticky přijímají důkazy v podobě videa, zmást daleko snáze. Jedná se totiž o na první pohled věrohodný materiál.
V loňském roce například uživatelé v Belgii šířili internetem video, na kterém americký prezident Donald Trump přímo do kamery říká, že „měl koule na to odstoupit od Pařížských klimatických dohod a vy byste je měli mít také.“ Video vzbudilo velký rozruch a rychle se stalo virálním. Nechala ho vytvořit místní vlámská Socialistická strana. Údajně předpokládali, že špatná kvalita videa všem prozradí, že se jedná o podvod, jenže se spletli.
Trump heeft een boodschap voor alle Belgen... #Klimaatpetitie pic.twitter.com/Kf7nIaDOKj
— sp.a (@sp_a) 20. května 2018