Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří ‘oko‘ začalo pozorovat vzdálené části vesmíru

Věda

  10:59
HAAG - Největší radioteleskop na světě LOFAR zahájil provoz nedaleko města Assen v nizozemské provincii Drenthe.

Část obřího radioteleskopu v Nizozemsku foto: Topfoto Assen

Oznámil to nizozemský radioastronomický institut (ASTRON). Mluvčí institutu Femke Boekhorstová uvedla, že přístroj umožňuje registrovat signály, jejichž frekvence je nižší než frekvence viditelného světla.

Radioteleskop je velmi citlivý a může zachycovat signály z velmi vzdálených nebeských těles, sdělila Boekhorstová. Pozorování, která bude možno s přístrojem provádět, nám umožní lépe pochopit počátek vesmíru až do doby před velkým třeskem, dodala.

Na rozdíl od tradičních radioteleskopů nemá LOFAR (LOw Frequency ARray, síť s nízkými frekvencemi) parabolu, ale tvoří ho 25 tisíc antén měřících od 50 centimetrů po dva metry, které jsou rozmístěny v Nizozemsku, Německu, Švédsku, Francii a Velké Británii.

"Když spojíme všechny antény, vznikne gigantický teleskop, jehož průměr je až tisíc kilometrů," uvedla Boekhorstová.

"Radioteleskopy, které mají parabolu, musejí být orientovány na přesný bod ve vesmíru, zatímco tento přístroj umožňuje sledovat mnohem širší část vesmíru," zdůraznila.

Získané údaje budou soustřeďovány v superpočítači na univerzitě v Groningue na severovýchodě Nizozemska a předávány institutu ASTRON, kde budou studovány.

Radioteleskopy se od optických teleskopů se liší tím, že pracují v radiové části elektromagnetického spektra, ve kterém sbírají data z radioemitujících zdrojů. Radioteleskopy jsou většinou velké parabolické antény. Viditelné světlo je elektromagnetické záření o vlnové délce 400-750 nanometrů, na které je citlivé lidské oko.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!