Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Obřízka skutečně chrání před AIDS

Věda

  9:36
PRAHA - Přední lékařský časopis The Lancet právě zveřejnil výsledky studie, která se ještě před ukončením stala předmětem bouřlivých debat a sporů. Tým vědců vedený Robertem Baileyem z chicagské University of Illinois v ní dokázal, že obřízka představuje velmi účinnou ochranu mužů před nákazou virem HIV.

Tým vědců vedený Robertem Baileyem z chicagské University of Illinoidokázal, že obřízka představuje velmi účinnou ochranu mužů před nákazou virem HIV. (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Obřízku praktikují některé africké kmeny a vědci už delší dobu zjišťovali, že muži těchto etnik jsou vůči infekci virem HIV o poznání odolnější než příslušníci kmenů, které obřízku neprovádějí. Stále však nebylo jasné, zda se v pozadí odolnosti skrývá skutečně obřízka, nebo jiné faktory, například zodpovědnější výběr sexuálních partnerů.

Bailey se rozhodl pro velkou studii v keňské lokalitě Kisumu, kde je 26 procent všech neobřezaných mužů ve věku nad 25 let nakaženo virem HIV. Ke studii získal 2784 nenakažených dobrovolníků ve věku od 18 do 24 let. Většina z nich pocházela z kmene Luo, který neprovozuje obřízku. Polovina dobrovolníků se nechala obřezat a Bailey pak všechny muže dva roky sledoval.

Během celé té doby byli všichni zúčastění zdarma opakovaně testování na virus HIV. Měli zajištěnou lékařskou péči včetně bezplatných testů a léčby pohlavních chorob. Lékaři vysvětlovali dobrovolníkům zásady prevence pohlavních chorob včetně nákazy virem HIV a zdarma jim rozdávali kondomy. Navzdory tomu se během dvou let nakazilo virem 69 mladých mužů. Ve skupině neobřezaných jich bylo více než dvojnásobek ve srovnání se skupinou, která se podrobila obřízce.

Nastartuje zákrok nezodpovědné chování?
„Obřízka snižuje riziko nákazy virem HIV na polovinu,“ shrnuje výsledky studie Bailey. „Máme teď k dispozici nezvratný důkaz, že relativně jednoduchý zákrok může mít na situaci v nákaze virem HIV razantní vliv.“

Bailey sledoval pečlivě i možné komplikace provázející obřízku. Zjistil, že jen u necelých dvou procent mužů dochází ke krvácení nebo lehkému zánětu. Závažnější problémy nenastávaly.
Kritici Robertu Baileymu vyčítali, že se obřezaní muži mohou cítit před nákazou virem HIV bezpečnější a mohou propadnout mylnému přesvědčení, že se nemusí vyhýbat rizikovým pohlavním stykům. Varovali, že studie ve skutečnosti zvýší počet lidí nakažených virem HIV.

„Obřízka není náhradou za kondom,“ odpovídal Bailey. „Víme o některých obřezaných mužích, kteří se nakazili virem HIV. Nezjistili jsme však, že by se obřezaní muži chovali méně odpovědně. Ve skutečnosti všichni sledovaní muži začali častěji používat kondomy a snížili počet svých pohlavních partnerů.“

Bailey rozhodně nevidí v obřízce všelék na jeden z největších zdravotnických problémů současného světa. Největší ochranu skýtá obřízka v kombinaci s další prevencí a lékařskou péčí. Epidemiologové už ale spočítali, že masové rozšíření obřízky u mužů v subsaharské Africe může zabránit v nákaze milionu lidí.

Předčasně ukončený experiment
„Máme k dispozici úžasné léky, které prodlouží lidem nakaženým virem HIV život přinejmenším o celé roky. Jenže počet nakažených roste tempem pět tisíc osob za den. To se nedá současnou léčbou zvládnout. Rozhodující je prevence.“ Úspěch Baileyho studie vedl k jejímu předčasnému ukončení. Ochranný efekt byl natolik zřejmý, že lékaři nabídli neobřezaným dobrovolníkům obřízku, aby snížili riziko jejich nákazy.
Autor: