Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od slunce čekáme příliš

Věda

  9:05
PRAHA - Podíl solární energie na celkové spotřebě lidstva zřejmě v příštích několika desetiletích nestoupne na víc než na jednotky procent. Veřejnost však stále věří v rozhodující roli fotovoltaiky.
solární elektrárna - ilustrační foto.

solární elektrárna - ilustrační foto. foto: ČTK

Klasické zdroje energie dnes nejsou populární. Spalování uhlí, hybná páka průmyslové revoluce i dnešní hi-tech ekonomiky, má vůbec nejhorší pověst. I když se ve vyspělých zemích podařilo z větší části odstranit emise síry, budou klasické tepelné elektrárny vždy produkovat spoustu oxidu uhličitého, a přispívat tak ke vzniku skleníkového efektu.

Jaderná energetika má od havárie v Černobylu mnoho vlivných nepřátel, které by neutišilo ani vyřešení otázky zpracování radioaktivního odpadu. V brzké uplatnění termonukleární fúze nedoufají ani největší optimisté. I když se z multimiliardového mezinárodního projektu reaktoru ITER vyvine prakticky použitelný zdroj energie, bude se délka cesty ke komerčnímu uplatnění měřit v desetiletích.

Ani takzvané obnovitelné zdroje nejsou bez problémů. Mnoho projektů hydroelektráren narazilo na oponenty hájící přirozený ráz krajiny a také větrné elektrárny už ukázaly, že nemají jen „zelenou tvář“. Jejich rostoucí podíl navíc způsobil citelné problémy evropské přenosové síti.

Zbývá solární energetika, zdánlivě zcela bezproblémový zdroj. Veřejnost slunci fandí, což dokládá průzkum provedený mezi tisíci Američany. Na otázku, který zdroj bude za patnáct let dodávat nejvíc elektřiny, odpovědělo nejvíc respondentů, že to bude právě slunce. Atomové elektrárny a fosilní paliva tolik důvěry nedostaly.


Další podrobnosti o budoucnosti
solární energetiky
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Témata: Černobyl, ITER

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat