Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Operační systém v mobilu: Který si vybrat?

Věda

  6:00
V minulém díle jsme si shrnuli výhody a nevýhody tzv. smartphonů, dnes si blíže představíme jednotlivé typy jejich operačních systémů. Na rozdíl od těch počítačových, kterým kralují Windows, není situace na poli chytrých mobilů tak jednoznačná.

Ilustrační foto. foto: NokiaReprofoto

Podobně jako na počítači i v mobilech se vyskytuje několik operačních systémů (dále jen OS) a grafických rozhraní. Nejrozšířenějším OS v telefonních přístrojích je Symbian, za ním pak následuje Windows Mobile, jež naopak dominuje v oblasti kapesních počítačů. Další mobilní OS na bázi Linuxu, OS X (Apple iPhone) či Garmet OS (dříve Palm OS) mají dnes mizivé zastoupení nebo se u nás oficiálně neprodávají, tudíž se jimi nebudeme zabývat.

Symbian
Symbian vychází z OS EPOC dříve používaného v kapesních počítačích Psion. Velké popularitě vděčí tomu, že za ním stojí a vehementně ho prosazuje největší výrobce mobilních telefonů na světě – Nokia. Setkáme se s ním ale rovněž v telefonech Sony Ericsson, LG, Samsung a Motorola. Vývoj Symbianu dospěl až do současné verze 9. x, která je oproti minulým verzím zásadní v tom, že pracuje s vektorovou grafikou, takže v mobilním telefonu prakticky nezáleží na použitém rozlišení displeje. Na druhou stranu ovšem zanikla kompatibilita s předchozími verzemi, a tak vznikla nutnost tvorby nových aplikací.
Není tomu tak dávno, co Symbian používal několik navzájem neslučitelných grafických rozhraní, které se s nástupem nové verze 9 redukovaly pouze na 2: S60 3rd Edition a UIQ3. Symbian S60 3rd Edition je obsažen ve všech nových smartphonech Nokia (Nseries, Eserie, 5500, 6110 Navigator, …), Samsungu i520 a LG KS10.
Ještě dnes je stále v prodeji Nokia N70, která spolu s Nokií 6630, N-Gage, Siemensem SX1 a dalšími mobily běžela na starší verzi S60 (1st, 2nd edition). Pro komunikátory Nokia vyvinula speciální nadstavbu S80 známou z doprodávajících se modelů 9300i a 9500. Oblíbené chytré přístroje s odklopným flipem řady P (P800, P9xx) od Sony Ericssonu byly naopak nositelem prostředí UIQ2. To s příchodem Symbianu v9 povýšilo na UIQ3 a v současné době na něj ve svých smartphonech nedá stále dopustit Sony Ericsson (P1i, M600i, W950i, P990i) a vsadila na něj i Motorola v modelu RIZR Z8. Pro rozhraní UIQ (kromě RIZRu Z8) je na rozdíl od ostatních platforem Symbianu charakteristické ovládání přes dotykový displej. 



Windows Mobile
Windows Mobile (dále jen WM) je nejpoužívanějším OS mezi kapesními počítači, svou cestu si zhruba před pěti lety našel i do mobilních telefonů. Mobily s WM jsou více než telefony brány spíše jako kapesní počítače, které umějí volat. Nejnovější verzi WM 6 předcházelo několik verzí, z nichž tou první byla WM 2002, poté následovaly WM 2003, WM 2003 SE a WM 5. Operační systém od Microsoftu obsahuje několik grafických platforem, které se u verze WM 6 jmenují takto: Professional, Standard a Classic. Platforma Classic (dříve Pocket PC) vévodí kapesním počítačům bez telefonního modulu, uživatelské prostředí Professional (dříve Pocket PC Phone Edition) bylo naopak vyvinuto pro telefonující přístroje s vlastnostmi kapesních počítačů, jež se pyšní velkým dotykovým displejem (HTC TyTN, TyTN II, P3300, E-ten X500+, atd.). Posledním grafickým rozhraním je pak verze Standard (dříve Smartphone), kterou jsou vybavovány telefony bez dotykového displeje (HTC S710, S730, S310, MTeoR, dříve Qtek 8310, Motorola MPx200 a MPx220). Největším producentem mobilů s WM je tchajwanský výrobce HTC, dále lze na našem trhu koupit produkty společnosti E-TEN, HP, Fujitsu-Siemens, Mio, apod.





Dostupnost aplikací
Jak je už všeobecně známo, nejdůležitější vlastností smarphonů je možnost jejich rozšiřitelnosti o nové programy, jejichž počet se pro jednotlivé OS a platformy diametrálně liší. Absolutně největší počet aplikací dosahující pěticiferného čísla seženete pro WM přístroje s dotykovou obrazovkou (verze Pocket PC, Pocket PC Phone Edition, Classic, Professional). Druhou nejrozšířenější platformou, co se dostupných programů týče, je verze Standard (dříve Smartphone). Zde se bude jednat o několik tisíc prográmků. V nedalekém závěsu se drží starší verze Symbianu – S60 (1st, 2nd Edition) s necelými dvěma tisíci komerčně nabízenými aplikacemi. Pro dnes již dosluhující platformy UIQ2 a S80 lze sehnat něco kolem tisícovky programů. Pro teprve necelé 2 roky starou verzi prostředí S60 3rd je jich k dispozici více jak 300. Stejnou startovní pozici jako S60 3rd mělo i UIQ3, kam lze v tuto chvíli dohrát téměř 2 stovky aplikací.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!