Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

OSN: I přes pochybnosti jsou závěry o globální změně klimatu pravdivé

Pan Ki-mun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pan Ki-mun | foto: ČTK

NEW YORK Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) by měl vydávat předpovědi klimatického vývoje pouze v případě, že budou podloženy pevnými vědeckými důkazy. Vyzval k tomu audit fungování IPCC, který byl zveřejněn v New Yorku.

Důvěryhodnost panelu na počátku letošního roku utrpěla, když vyšlo najevo, že některé jeho dřívější předpovědi vycházely z nepřesných dat a zveličovaly možné dopady klimatických změn.

Přezkoumání práce IPCC zadal letos v březnu generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Audit reagoval zejména na závěry panelu z roku 2007, které vycházely z nepřesných podkladů a obsahovaly chyby v odhadu dopadů, jež mohou mít na zemské klima skleníkové plyny.

Některé zprávy, které připravily pracovní skupiny IPCC, obsahovaly tvrzení, kterým byla přikládána vysoká míra důvěryhodnosti, přestože pro ně nejsou dostatečné vědecké důkazy, řekl agentuře Reuters jeden z autorů auditu Harold Shapiro z Princetonské univerzity. Upozornil také, že IPCC se po odhalení chyb přiznal jen pomalu a reakce panelu prý neodpovídala situaci.

Audit také upozornil IPCC, že by měl být neutrální a neměl by podporovat jednotlivé politické přístupy pro řešení problému s klimatickými změnami.

Pokud bude panel stranit některým politickým názorům, může to oslabit jeho důvěryhodnost, upozornil audit.

Vědci, kteří kontrolovali fungování IPCC, také navrhli organizační změny ve struktuře panelu. Doporučili zrušit možnost znovuzvolení pro předsedu IPCC, neboť dvě šestiletá funkční období jsou podle nich příliš dlouhá. Navrhli také vytvoření výkonného výboru, ve kterém by byli vedle zástupců IPCC i odborníci, kteří v panelu nepůsobí.

Mezivládní panel se stal terčem kritiky kvůli své zprávě z roku 2007, která předpokládala rychlé tání himálajských ledovců, jež ohrozí stovky milionů lidí v Asii. Později se ale ukázalo, že zpráva vycházela z chybných předpokladů.

Kritici teorie globálního oteplování využili selhání IPCC jako argument k tomu, že klimatologické závěry nejsou dostatečně vědecky podložené a že není nutné snižovat emise oxidu uhličitého a dalších takzvaných skleníkových plynů. Tyto plyny vědci označují za hlavní příčinu globálních změn klimatu.

Představitelé OSN přiznali, že se IPCC při sestavování předpovědi zmýlil.

Pan Ki-mun ale trval na tom, že i přes omyl jsou obecné závěry o nebezpečí, které globální změny klimatu představují, pravdivé.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!