Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pandy znásobeny dvěma

Věda

  9:45
Praha - O vzácných tvorech se většinou dozvídáme špatné zprávy. Proto je příjemnou změnou jedna dobrá. Emblémová zvířata světové ochrany přírody -„bambusoví medvídci“ pandy velké - se nejspíše vzpamatují z krize, jež je postihla ve 20. století.

Pandu se zřejmě podařilo na nejbližší dobu zachránit foto: Reprofoto

V časopise Current Biology to napsal čínsko-britský tým vědců. Vedli ho Fu-wen Wei z Akademie věd v Pekingu a Michael Bruford z Cardiffské univerzity. Dosud nejspolehlivěji určili, kolik pand velkých žije ve Wanglangské přírodní rezervaci v provincii S-čchuan na západě centrální Číny, v hlavním středisku jejich přímé ochrany.

První dvě celostátní čínská sčítání těchto tvorů doložila úpadek populací. Zatím poslední počítání, završené roku 2002, již přineslo náznaky, že se stavy pand stabilizovaly a mírně rostou.  Klasické metody sčítání zvířat ve volné přírodě ovšem trpí řadou nepřesností. Zejména v nepřehledném lesním terénu, v jakém žijí pandy. Weiův a Brufordův tým proto využil genetický průzkum založený na analýze trusu. Zvířata jím lze objektivně „individualizovat“. Sběr trusu je neruší. Skvěle se to osvědčilo na mnoha místech světa, například v afrických pralesích.

Výsledky příjemně překvapily: I slibná čísla z roku 2002 počet wanglangských pand podhodnotila o více než polovinu! Žije tam totiž nejméně 35 samců a 31 samic čili 66 jedinců. Přitom v roce 1968 odhady uváděly 196 kusů. ale roku 1985 pouhých 19 a v roce 1998 stále jen 27. Nyní napočítaných 66 pand více než zdvojnásobuje populaci. To nemůže odrážet přirozený vývoj - dřívější odhady musely být nepřesné.

Ještě důležitější je, že genetické detaily neodhalily populační krizi následkem příbuzenského křížení, jíž se ochranáři obávali. Sčítání završené roku 2002 dospělo k 1596 pandám velkým v celé Číně. Weiův a Brufordův tým dle řady okolností soudí, že výsledky z wanglangské rezervace lze přibližně přenést i na situaci jinde.  Ve volné přírodě tak přežívá snad až tři tisíce pand velkých. Asi dvě třetiny z nich žijí v síti rezervací, jež založila čínská vláda po zprávách o alarmujícím úbytku těchto zvířat. Zbytek chrání přísná opatření proti pytlákům a odlesňování.

Světový fond pro ochranu zvířat si pandu velkou zvolil do znaku. Kromě „milého“ vzhledu, poutajícího zájem, měl k tomu odborné důvody. Panda velká zvláště trpí expanzí lidí do divočiny. Je to plachý tvor odkázaný na jeden hlavní typ potravy, bambusové výhonky. Kdysi obýval většinu Číny a přilehlé oblasti jihovýchodní Asie.

Dnes žije ve volné přírodě již jen místně v horách východně od Tibetské plošiny, převážně v provincii S-čchuan. Její populace zdecimovali zvláště ve 20. století lidé lovem a odlesňováním. Svůj podíl měly i jiné vlivy, například masové odumírání bambusu v 80. letech minulého století.

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat