Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papoušek, který nepapouškoval

Věda

  9:42
PRAHA - Celebrita mezi pokusnými zvířaty, papoušek Alex, zemřel. Proslavil se výjimečnou slovní zásobou a vlohami k matematice. Málokterý tvor z říše zvířat se díky svým individuálním schopnostem zapíše do dějin vědy. Fenka Lajka i ovce Dolly se do novinových titulků dostaly vlastně náhodou, jejich nadání hrálo malou, nebo dokonce žádnou roli. Zvířata proslavená prostřednictvím filmu jsou většinou dobře vycvičená, ovšem důležitější než intelekt je vždy roztomilý zjev.

Papoušek Alex zemřel ve věku 31 let. foto: ŠIMONLidové noviny

Případ papouška Alexe je trochu jiný. Znal víc než sto anglických slov, rozpoznával tvary, barvy a především: mnohé ukazuje na to, že do značné míry rozuměl tomu, co říkal. Tím se značně lišil od obyčejných „papouškujících“ papoušků.

Alex zemřel na konci minulého týdne a jeho skon včera oznámila jeho chovatelka a majitelka, komparativní psycholožka Irene Pepperbergová. Debata, zda Alex opravdu věděl, co říká, však pokračuje.

Talent ze zverimexu
Příběh začal v roce 1977, když si slečna Pepperbergová, tehdy ještě doktorandka studující chemii na Harvardu, koupila v obchodě s domácími mazlíčky papouška žako. Prožila s ním třicet let, změnila svou specializaci a publikovala studie, které proslavily ji i jejího nadaného chovance, Díky jejím pokusům ztratil výraz „ptačí mozek“ mnohé z původní pejorativnosti.

Alex se například naučil počítat do šesti. Dokázal určit počet předmětů, číslovku vyslovit a ukázat na napsané číslo. Chápal, že číslo 5 označuje různé pětice objektů, že může jít třeba o pochutiny nebo hračky. Bylo mu jasné i to, že 5 je víc než 4.

Jeho slovní zásoba byla srovnatelná s talentovanými šimpanzi, kteří však používají posunkovou řeč. Alex dokázal dokonce tvořit nová slova. Když poprvé uviděl jablko, nazval ho „banerry“. Zřejmě jde o složeninu z anglických slov banana a cherry (třešeň ). Tyto druhy ovoce - a slova, která je označují -znal dobře. Jablko mu nejspíš připomnělo třešeň barvou slupky, dužina zas evokovala banán.

„Projevoval emoce odpovídající dvouletému dítěti a intelektem se vyrovnal dítěti pětiletému“, tvrdila Pepperbergová a její názory publikovaly odborné časopisy. Někteří vědci však nesouhlasí s tím, aby se Alexovi přisuzovaly lidské dovednosti. Podle nich nikdy neprokázal schopnost zobecňovat ani logické myšlení. Obojí umí už velmi malé děti.

„Pátek byl nejhorší den mého života,“ říká doktorka Pepperbergová. Ještě ve čtvrtek večer od svého chovance slyšela na rozloučenou „Ty být hodná. Mám tě rád. Na shledanou zítra.“ Ráno ho nalezla mrtvého. Příčinu smrti neodhalila ani pitva. Alex byl přitom z papouščího pohledu teprve ve středním věku. Bylo mu 31 let. Příslušníci jeho druhu žijí 50 až 60 let.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat