Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pirátům odpojení (zatím) nehrozí

Věda

  6:00
Kontroverzní žádost nahrávacích společností, aby byli od internetu odpojováni uživatelé, kteří si stahují nelegální hudbu nebo filmy či je sdílí, neprošla. Celá záležitost tím však rozhodně nekončí.

Ilustrační foto. foto: SiemensReprofoto

Evropský parlament schválil minulý týden nezávaznou zprávu, ve které takový krok nepovažuje za vhodný hned z několika důvodů. V první řadě odmítá tak razantní zásah, jako je zamezování přístupu na internet, což by bylo v rozporu se základními lidskými právy.

Zpráva dále přiznává, že pirátství a porušování autorských práv je závažný problém, se kterým je potřeba bojovat, avšak ne na úrovni koncových spotřebitelů, kteří tuto činnost neprovádějí kvůli zisku.

Sdělení obsahuje i dodatek, který varuje členské země Evropské unie před přijímáním podobně přísných opatření. Protože však není tento dokument právně závazný, lze předpokládat, že tlak Mezinárodní federace fonografického průmyslu bude pokračovat na národních úrovních. Asi největší šance má ve Francii, jejíž prezident Nicolas Sarkozy před časem vyslovil s návrhem sympatie.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!