Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Populace plameňáků se příští rok rozroste, soudí vědci

Věda

  17:00
DÁRESALÁM - Statisíce plameňáků malých se začaly slétat k tanzanskému jezeru Natron k hnízdění. Vědci, kteří je pozorují, soudí, že letošek bude jeden z nejúspěšnějších roků v rozmnožování tohoto druhu od roku 2007.
Plameňák - ilustrační foto.

Plameňák - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Tři čtvrtiny populace plameňáků malých žijí na jezerech východní Afriky, ale hnízdí jenom za ideálních podmínek. Sarah Wardová z univerzity v Southamptonu hovoří o fantastické podívané.

Plameňáci

Plameňák malý dospívá ve třech až čtyřech letech. Hnízdí nepravidelně, podle podmínek. Samice snášejí vždy jen jedno vejce. Mláďata pak žijí ve skupinách, které rodiče hlídají společně.

"Hnízdění až milionové kolonie není neobvyklé, pokud jsou podmínky v jezeře Natron příznivé a jsou-li zvířata zdravá," řekl Wardová stanici BBC. Plameňáci malí migrují v oblasti alkalických jezer východní Afriky. K hnízdění využívají ale hlavně tanzanský Natron, který poskytuje mělké vody s ostrovy nedostupnými z břehů. Kolonii lze proto pozorovat jedině z letadel.

Wardová řekla, že k jezeru v noci v těchto dnech přelétávají velká hejna. Keňské jezero Bogoria nedávno opustilo 700 000 jedinců a zamířili směrem k Natronu.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavními podmínkami pro hnízdění je dostatek potravy a ideální množství srážek nad jezerem. To, že v minulých letech mladé vyvedly jen malé kolonie, se dává do souvislosti se suchem a nízkou hladinou vody. "Jestliže hladina dostoupá do ideální výše, odkryjí se ostrovy uprostřed jezera.

Plameňáci tam mohou založit hnízda a nerušeně vyvést mladé," řekla Wardová. Před predátory je chrání také alkalická voda jezera. Když je vody málo, dostanou se na ostrovy hyeny, před nimiž ptáci prchají a hnízda ponechají napospas.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....