Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Počet vysokoškoláků se zvýšil. Trh práce na ně ale není připraven

USA

  7:00
PRAHA - Počet absolventů vysokých škol v Česku se za 20 let zvýšil z pětiny na více než polovinu populačního ročníku a dál poroste. Trh na jejich uplatnění ale není připraven. Uvedl to na základě průzkumů někdejší náměstek ministra školství Jan Koucký na semináři, který byl věnován uplatnění vysokoškoláků v praxi.
Student - ilustrační foto.

Student - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Koucký poukázal na to, že panuje strukturální nesoulad mezi vzdělávacím systémem a trhem práce. Řada vysokoškoláků podle něj pracuje na místech, kde stačí nižší kvalifikace. Jako příklad uvedl úřednické posty, na které by postačilo středoškolské vzdělání.

ČTĚTE TAKÉ:

Podotkl ale také, že mnozí zaměstnavatelé na druhou stranu přehánějí kvalifikační požadavky na uchazeče vzhledem k tomu, že s nárůstem počtu vysokých škol se kvalita jejich absolventů celkově snížila.

V porovnání s jinými státy má Česko podle Kouckého vysoký počet absolventů magisterského studia, zatímco třeba v Belgii tvoří největší podíl studenti vyšších odborných škol a v USA pak bakaláři. Podrobnější údaje, které byly získány v rámci projektu Reflex o zaměstnatelnosti a uplatnitelnosti vysokoškoláků, by měly být podle Kouckého zveřejněny tento pátek.

V první polovině příštího roku pak ministerstvo školství plánuje v rámci projektu KREDO, který má posloužit ke stanovení rozvoje vysokého školství do roku 2020, zveřejnit výsledky několika analýz.

Podle garanta projektu Milana Pospíšila se týkají nabídky studijních programů, uplatnitelnosti absolventů, vývoje počtu studentů a možností cílené státní podpory vybraných studijních oborů. Materiál má být vodítkem pro ministerstvo, jaké obory podporovat a jaké naopak utlumit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!