Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet pracujících maturantů a vysokoškoláku se zvyšuje, tvrdí studie

Věda

  7:00
PRAHA - Zatímco v roce 1995 převažovali pracující se základním nebo středoškolským vzděláním bez maturity, o 15 let později bylo více zaměstnaných s maturitním a vysokoškolským vzděláním.
Diplomová práce (ilustrační foto)

Diplomová práce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ukázala to studie Národního ústavu pro vzdělávání o uplatnění absolventů na pracovním trhu. Před 18 lety bylo v Česku zaměstnáno 2,2 milionu lidí se středním vzděláním bez maturity a 590 000 lidí se základním vzděláním nebo bez vzdělání.

Maturitní vysvědčení mělo tehdy 1,6 milionu zaměstnaných a vysokoškolský diplom zhruba 530 000.

V roce 2010 bylo mezi zaměstnanými už téměř 1,9 milionu středoškoláků s maturitou a 900 000 vysokoškolsky vzdělaných. Naopak počet zaměstnaných s nematuritním středním vzděláním klesl na 1,8 milionu a bez vzdělání na 240 000, uvedli autoři studie.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle nich stále nejvíce lidí v Česku pracuje ve výrobě, průmyslu a ve stavebnictví. V tomto sekundárním sektoru bylo před třemi lety zaměstnáno téměř 1,8 milionu lidí. Proti roku 1995 ale jejich počet klesl o více než 220 000.

Tento pokles se ovšem týká i Evropské unie a lze ho čekat také v budoucnu, píše se ve studii. Podle ní ale i přes zmíněný celkový pokles v některý dílčích odvětvích zaměstnaných přibylo jako například ve výrobě elektrických a optických přístrojů, plastových výrobků nebo dopravních prostředků.

Vůbec nejvíce se podle studie zvýšila od roku 1995 zaměstnanost v oblasti nemovitostí, pronájmu, vývoje a výzkumu, a to o 62 procent. Nejrychleji rostoucími profesními skupinami pak byli pečovatelé, pomocní ošetřovatelé a sociální pracovníci.

Autoři: ,

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat