Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Orientace > Věda

Podívejte se, jaké jsou nejoblíbenější vtipy vědců

Sheldon Cooper ze seriálu Teorie velkého třesku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sheldon Cooper ze seriálu Teorie velkého třesku | foto: CBS

LONDÝN Věda je velmi vážná věc, ovšem vědci umějí ocenit dobrý vtip. Co je dokáže rozesmát, zjišťoval na přelomu roku britský list The Guardian. Přinášíme některé z těch, jejichž kouzlo se v překladu nevytratí.

  • Dva teoretičtí fyzikové zabloudí na vrcholek hory. Teoretický fyzik číslo jedna vytáhne mapu a chvíli ji studuje. Pak se obrátí na teoretického fyzika číslo dvě a říká: "Už jsem to zjistil. Vím, kde jsme." "Kde tedy jsme?" "Vidíš tu horu pod námi?" "Ano." "No... tak přesně tam." (Jeff Forshaw, profesor fyziky a astronomie, Manchesterská univerzita).
  •  Skupina bohatých investorů chtěla umět předpovídat výsledky koňských dostihů. Proto najali skupinu biologů, skupinu statistiků a skupinu fyziků. Každá skupina dostala rok na výzkum a po roce všechny skupiny přišly oznámit investorům své výsledky. Biologové jim sdělili, že by dokázali s pomocí genetiky vytvořit neporazitelného koně, ale trvalo by to 200 let a stálo 100 miliard dolarů. Statistici uvedli, že by dokázali předpovědět výsledek každého dostihu, ovšem s náklady 100 milionů dolarů na dostih a úspěšností deset procent. Nakonec si vzali slovo fyzici a prohlásili, že také mohou předpovědět výsledek každého dostihu, a jejich metoda je jednoduchá a levná. Investoři napjatě poslouchali. "Začali jsme s několika zjednodušujícími kroky. Prvním je předpoklad, že každý kůň je dokonalá koule..." (Ewan Birney, náměstek ředitele Evropského ústavu bioinformatiky EBI).

ČTĚTE TAKÉ

  • Nový mnich přijde do kláštera, kde mniši tráví čas opisováním kopií dávných knih. Nováček sestoupí do sklepení kláštera s odůvodněním, že chce pořizovat kopie originálů raději než opisovat kopie jiných, aby zabránil opakování chyb, které mohli ostatní opisovači udělat. O několik hodin později ho mniši najdou ve sklepení plakat. "Co se stalo?" ptají se ho. To slovo je CELEBROVAT ne CELIBÁT!" odpovídá mnich. (Mark Pagel, profesor biologie, Readingská univerzita).
  • Vletí moucha bzučivka do baru a ptá se: "Je tahle stolice volná?" (Amoret Whitakerová, entomoložka, Muzeum přírodní historie).
  • Vědci právě našli gen stydlivosti. Objevili by ho dřív, ale schovával se za dvěma jinými geny.(Stuart Peirson, výzkumník Nuffieldské oftalmologické laboratoře).
  • Statistik je někdo, kdo vám tvrdí, že pokud máte hlavu v mrazáku a nohy v zapnuté troubě, tak se cítíte - průměrně vzato - velmi příjemně. (Sunetra Guptaová, profesorka teoretické epidemiologie, Oxford).
  • Statistikovi se narodila dvojčata, ale nechal pokřtít jen jedno. Druhé nechal jako kontrolní vzorek. (David Spiegelhalter, profesor statistiky, Cambridgeská univerzita).
  • Psychoanalytik ukáže pacientovi kaňku a ptá se ho, co vidí. "Ženu a muže při pohlavním styku," odpovídá pacient. Psychoanalytik mu ukáže další kaňku a pacient říká: "To je taky muž a žena při milování." "Je to jasné, jste posedlý sexem," zní psychoanalytikova diagnóza, ale pacient vyletí: "Jak to myslíte, že je jsem posedlý? To vy mi ukazujete ty hanbaté obrázky!" (Richard Wiseman, profesor psychologie, Hertfordshireská univerzita). 
  • Psychiatr pacientovi: "Nemějte obavy. Nemáte klamné představy. Jen si myslíte, že je máte." (Uta Frith, profesorka kognitivní neurologie, Královská univerzita v Londýně).
  • Po sexu se jeden behaviorista otočí k druhému behavioristovi a říká: "Pro tebe to bylo skvělé, ale jaké to bylo pro mě?" ((Charles Fernyhough, profesor psychologie Durhamské univerzity, behavioralismus je přístup v psychologii založený na tvrzení, že chování lze vědecky zkoumat bez odkazu na vnitřní duševní stavy - pozn. red)
,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!