Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Testování žáků za 92 milionů? Jde to za 15, tvrdí firma

Věda

  7:00
PRAHA - Plošné testování žáků se dá udělat do 15 milionů korun ročně. Tvrdí to firma Scio, která za úplatu připravuje třeba přijímací testy pro střední a vysoké školy. Ministerstvo školství má přitom na tři roky příprav testování žáků 5. a 9. tříd rozpočet 92 milionů korun.
Počítačová učebna - ilustrační foto

Počítačová učebna - ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Poté by ale měl roční provoz stát v řádu milionů korun, řekl mluvčí Libor Vacek z České školní inspekce, která má testování na starosti. Generálka startuje za měsíc, zapojí se 170.000 školáků.

ČTĚTE TAKÉ:

"Společnost Scio by byla schopná podobný projekt od vývoje testů a testovací aplikace, přes realizaci ve školách až po zpracování výsledků provést za deset až 15 milionů korun ročně, v závislosti na stanovených podmínkách a náročnosti," sdělil mluvčí Scia Bohumil Kartous s tím, že v této částce je započítán i zisk pro firmu. Podobné testování už firma provádí u škol, které o to mají zájem. Testy připravené soukromou společností ale hradí buď školy, nebo jejich zřizovatelé, případně sami žáci.

Testy žáků:

Na vytvoření elektronického systému pro testování, který bude zároveň databází úloh pro učitele, žáky i rodiče, jdou peníze z evropských fondů, zakázku na přípravu testování vyhrála firma SAPCON, a.s. Žáci 5. a 9. tříd budou dělat testy z češtiny, matematiky a cizího jazyka elektronicky, výsledky pak budou automaticky vyhodnoceny.

Systém bude podle Vacka ale nastaven tak, že po skončení pilotní fáze by měly být roční náklady na provoz jen kolem 6,5 milionu korun, školy ani děti nezaplatí nic. Podle Vacka se původně mluvilo také o tom, že cena ze jedno otestované dítě by pak měla být kolem 38 korun, toto číslo je prý ale velmi přibližné.

Testování je po státních maturitách dalším krokem ministerstva ke sjednocení úrovně znalostí školáků. Vědomosti českých dětí se totiž podle mezinárodních srovnání rapidně propadají. Už maturity přitom sklidily negativní ohlasy za předraženost. Scio, které cenu ministerstva kritizovalo, ale zároveň odmítlo, že by se chtělo do projektu plošného testování nějakým způsobem zapojit. Zatím prý neexistují kvalitní vzdělávací standardy a školy neumí s výsledky testování pracovat tak, aby to přineslo zkvalitnění výuky.

Testování by mělo být naostro spuštěno v roce 2014, první plošná generálka odstartuje 21. května. Zapojí se do ní všech 4000 základních škol a nižších gymnázií, celkem asi 170.000 školáků. Každému dítěti systém vygeneruje jiný test, není tedy možné, aby například děti ze školy, která dělala testy dřív, prozradily otázky spolužákům ze sousední školy.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat