Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle vědců jsou bílí žraloci ohroženější, než se předpokládalo

Věda

  7:00
PRETORIA - Žralok bílý je ve světových mořích mnohem ohroženější, než se dosud předpokládalo. K tomuto závěru dospěli podle agentury DPA mořští biologové na základě zjištění alarmujícího malého počtu těchto zvířat ve vodách u pobřeží Jihoafrické republiky, které by pro ně podle vědců měly být "rájem".
Žralok bílý (ilustrační foto)

Žralok bílý (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"V pobřežních vodách u města Gansbaais jsme napočítali 532 bílých žraloků, což je jen polovina množství, které jsme předpokládali," řekl agentuře americký mořský biolog Oliver Jewell. Přitom pobřežní pás kolem Kapského města je považován za oblast s nejhustší populací žraloka bílého na světě.

Ročně je zabito přes 73 milionů žraloků

Uvádí se, že ročně je zabito kolem 73 milionů všech druhů žraloků. Jen Hongkong dováží kolem 10 tisíc tun ploutví, které jsou následně exportovány na čínskou pevninu. Kilogram prvotřídních sušených ploutví stojí v Hongkongu až 10 tisíc hongkongských dolarů (téměř 25 tisíc korun) a miska polévky se prodává za víc než 1000 hongkongských dolarů.

Za nadměrné lovení těchto paryb může především jejich obliba v asijské kuchyni. Jsou používány k přípravě polévky, kterou mnozí Asiaté považují za lahůdku a která se často podává na luxusních banketech v Číně.

Jewell při svém pětiletém výzkumu dospěl k závěru, že celkový počet žraloků bílého na celém světě je rovněž poloviční, než se soudilo. Podle dosavadních odhadů by jich mělo být 3 tisíce až 5 tisíc.

Jestliže je Jewellova domněnka správná, pak bílý žralok patří k nejohroženějším živočišným druhům na světě. "Je nejvyšší čas zvýšit jejich ochrany," zdůrazňuje americký vědec.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat