Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pro zdravého člověka jsou bezpečné až čtyři kávy denně

Věda

  6:43
Tři až čtyři šálky kávy denně jsou pro zdravého dospělého člověka bezpečné. „Obsahují 300 až 400 miligramů kofeinu, což odpovídá chystanému stanovisku Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA),“ řekl gastroenterolog Peter Minárik.

Káva - ilustrační foto: Shutterstock

Obavy z nežádoucích účinků kofeinu jsou podle něj přehnané. Kdo pije kávu pravidelně, tlak mu nezvýší. Dopřát si ji mohou kardiaci, když to dovolí lékař. Vyhnout by se jí měli lidé s vředovou chorobou a pálením žáhy.

Jak je to s kofeinem?

Kofein je v kávě, kakau, čaji, kolových a energetických nápojích. V gramu mleté kávy je ho osm až 40 miligramů, ve stejném množství instantní kávy 25 až 54 miligramů, proto jí člověk do denního limitu může vypít méně, upozornil Minárik. Běžný šálek kávy obsahuje 65 až 175 miligramů kofeinu, čaje 50 miligramů, horké čokolády od jednoho do 35 miligramů, čtvrt litru energetického nápoje 80 miligramů a stejné množství coly 25 až 32 gramů.

„Jednotlivé dávky kofeinu do 200 miligramů nevyvolávají obavy o bezpečnost dospělých. Je nepravděpodobné, že by mohly způsobovat zásadní změny krevního tlaku anebo průtoku krve myokardem. Také není žádný předpoklad, že by měnily stav hydratace či tělesnou teplotu,“ citoval z vědeckého stanoviska, které EFSA v lednu předložil k veřejné diskusi. Definitivní znění má být zveřejněno koncem dubna, zásadní změny se nepřepokládají, uvedl Minárik, který působí v bratislavském Onkologickém ústavu sv.Alžběty.

Povzuzení i chuť

Celodenní dávky kofeinu podle EFSA mohou být až 400 miligramů, u těhotných žen poloviční. Kojící ženy mohou stejně jako ostatní dospělí přijmout v jednotlivé dávce do 200 miligramů kofeinu a v průběhu dne celkem až 400 miligramů. Pro děti od tří do deseti let a pro dospívající do 18 let považuje panel expertů EFSA za bezpečný denní příjem, stejně jako u dospělých, tři miligramy kofeinu na kilogram váhy.

Kávu jsme zavrhovali neprávem, říká odborník na výživu

Češi oproti ostatní Evropě podle statistik zaostávají ve spotřebě kofeinu, v průměru na den přijmou 298 miligramů, Švédové 535 miligramů a Němci 562 miligramů. Dospívající Češi přijmou 131 miligramů kofeinu za den, Němci 240 miligramů a Švédové ale jen 54 miligramů.

Lidé pijí kávu a kofeinové nápoje pro povzbuzení i pro chuť. Kofein zvyšuje soustředění a zlepšuje vizuální a sluchovou bdělost, proto se doporučuje řidičům a sportovcům. Pomáhá proti bolestem hlavy a oddaluje spánek, což ale u citlivějších lidí může být problém, proto by večer už kávu pít neměli, shrnul Minárik.

Káva - ilustrační foto.
Autoři: ,

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....