Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prodej mobilních telefonů klesl o šest procent

Věda

  9:21
Celosvětový prodej mobilních telefonů se ve druhém čtvrtletí letošního roku snížil o šest procent. Zájem o telefony snižuje ekonomická recese, která omezila výdaje spotřebitelů v rozvinutých i rozvíjejících se zemích. Nejprodávanější značkou zůstala Nokia. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila výzkumná společnost Gartner.

Ilustrační foto. foto: NokiaReprofoto

Daří se však takzvaným chytrým telefonům, jako je iPhone společnosti Apple. Jejich prodej se ve druhém čtvrtletí naopak zvýšil o 27 procent.

Nokii se podařilo zvýšit podíl na trhu na 45 procent z 41,2 procenta v prvním čtvrtletí. Nokii pomohl hlavně nárůst poptávky po levnějších modelech chytrých telefonů. Naopak současný nejvybavenější smartphone finského výrobce N97 se u spotřebitelů nesetkal s příliš velkým zájmem. Od zahájení prodeje v červnu Nokia prodala jen 500.000 kusů N97, zatímco Apple za první víkend prodeje svého modelu iPhone 3GS prodal jeden milion přístrojů, uvedl Gartner.

Kromě slabého zájmu spotřebitelů výrobce telefonů trápí i skutečnost, že obchodníkům po propadu poptávky koncem roku 2008 zůstaly vysoké zásoby neprodaných telefonů, které se nyní snaží doprodat, a nemají proto zájem vytvářet si nové zásoby. Zásoby u maloobchodníků se ve čtvrtletí podle firmy Gartner snížily o 14 milionů telefonů. V prvním čtvrtletí klesly o 25 milionů, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,