Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Projekt Natal: chystá se revoluce v ovládání her?

Microsoft Xbox 360 Natal v akci. Nejsou potřeba žádné ovladače, jen pohyb těla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Microsoft Xbox 360 Natal v akci. Nejsou potřeba žádné ovladače, jen pohyb těla. | foto: MicrosoftReprofoto

Elektronické hry jsou už od dob jejich vzniku spjaty s ovladači: joysticky, gamepady, klávesnicemi, nebo myšmi. Podle vize Microsoftu však nic z toho už nebude potřeba – ovladačem se stane naše vlastní tělo.

Počítačové hry měly vždy pověst fyzicky velice pasivní zábavy. Jakmile se z herních automatů přesunuly do domácích počítačů a herních konzol, stačil pro jejich ovládání pouze pohyb prstů, a není tak divu, že bylo nadměrné hraní považováno za příčinu mnoha zdravotních obtíží.

Po celou dobu se však vývojáři hardware snaží poskytnout hráči co největší prožitek, což byl také jedna z motivací pro vznik tzv. virtuálních přileb. Ty obsahovaly dvě obrazovky těsně před uživatelovýma očima, což mu poskytovalo dojem pohybu ve virtuálním světě, který byl ještě navíc umocněný ovládáním směru pouhým pohybem hlavy.

Tato herní periferie se však kvůli vysoké ceně a hmotnosti nikdy nezačala masově používat. Úspěch v odlišném přístupu k ovládání zaznamenala až konzola Wii, která přišla s relativně jednoduchým nápadem – herní ovladač bude mít zabudovaný polohový senzor. Už tak nebude potřeba mačkat tlačítka, ale vykonávat příslušné pohyby. Tento způsob se ukázal zvláště vhodný ve spojení s různými sportovními hrami (např. golfové simulátory).

Projekt Natal, který na veletrhu E3 představil Microsoft, se však snaží jít ještě dál – úplně ruší jakékoli ovladače, které by bylo nutné držet v ruce. Dosahuje toho pomocí RGB kamery, hloubkového čidla, širokospektrých mikrofonů a procesoru vyhodnocujícího vstupy.

Pokud se uživatel ocitne v zorném poli Natalu, bude moci pro ovládání hry použít jakýkoli pohyb těla, nebo dokonce řeč – vše bude záležet jen na tvůrcích daného titulu.

V současné době se testují podobné systémy, které však využívají pouze dvourozměrné kamery. Krom třetího rozměru přináší Natal navíc i schopnost rozumět lidským slovům a dokonce i emocím, s jakými jsou vyřčeny. Rozlišení kamer navíc umožní sledovat i mimiku obličeje.

Microsoft Xbox 360 Natal

Kombinací všeho výše popsaného tak bude možno ovládat zcela nový druh her. Navíc odpadne nutnost se učit ovládání, které se s příchodem Natalu stane stejně tak jednoduché a přirozené, jako je běžný život. Vývojářům se tím navíc otevřou zcela nové a neprobádané obzory interaktivní zábavy. 

Natal bude fungovat jako přídavný ovladač pro konzolu Xbox 360. Microsoft však zatím nesdělil, kdy začne s jeho výrobou a jakou u něj odhaduje cenu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...