Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První letoun na solární pohon má za sebou zkušební let

Věda

  6:24
PAYERNE - Nový letoun na solární pohon, s nímž švýcarští piloti Bertrand Piccard a André Borschberg chtějí příští rok obletět svět, zahájil první zkušební let.

První zkušební let nového letounu na solární pohon Solar Impulse foto: Reuters

Stroj Solar Impulse 2 s německým zkušebním pilotem Markusem Scherdelem vzlétl podle agentury AFP krátce po 7:30 SELČ z letiště ve švýcarském Payerne a má zde opět přistát kolem 9:30 SELČ. Termíny dalších zkušebních letů zatím nejsou známé.

ČTĚTE TAKÉ:

Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí rovněž jednomístného letounu Solar Impulse, s nímž oba piloti už provedli řadu úspěšných cest, včetně nepřerušovaného nočního letu. Loni s ním po etapách přeletěli napříč Spojenými státy. O rok dříve letoun zvládl stejným způsobem i cestu z Maroka do Švýcarska a zpět. Tehdy šlo o první mezikontinentální let letadla na sluneční pohon.

Solar Impulse 2 má zejména dokonalejší lithiové baterie, jež uchovávají energii získanou ze Slunce pomocí 7248 fotovoltaických článků o celkové hmotnosti 633 kilogramů. Ty umožňují stroji podle švýcarských pilotů teoreticky neomezenou samostatnost. Jen v noci je nutné letět rychlostí maximálně 46 kilometrů za hodinu, aby se baterie nevyčerpaly.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!