Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rakety V-2 rozsévaly zkázu. Poté pomohly Američanům na Měsíc

Německá raketová technika představovala od 30. let minulého století absolutní světovou špičku. Není proto divu, že právě raketa německého původu dokázala 3. října 1942 doletět jako první lidský výrobek až na samou hranici vesmíru. Nesporný vědecký a technický úspěch ale dodnes kalí skutečnost, že raketa A-4 tehdy nesloužila poznávání vesmíru, ale zabíjení. Stala se totiž Hitlerovou zbraní odplaty číslo dva, známou V-2.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RH

R. Hledík

7. 10. 2012 14:49
Samozřejmě

Rusové obklíčili oblast Peenemünde, zbraně ruční měli jen vybraní oficíři a všechny lidi, které zajali--- odvezli hluboko do SSSR, kde ze všech mámili informace, Asi po 20 měsících propustili pomocné síly ((jednoho mého známého)), kteří moc nic neznali a začali chystat své, ruské rakety. S postupným vymíráním německých mozků a s vyšší spotřebou vodky těch ruských, se země Gagarina a generalissima Stalina propracovala do současného neveselého stavu.

0 0
možnosti
PK

P. Košíček

2. 10. 2012 14:01
Běžný postup

....Braun, který svou válečnou kariéru viděl jen jako nezbytnou epizodu v cestě za splněním svého snu,....

I u nás má jeden prezidentský kandidát svých epizodních 10 let v KSČ :-)

0 0
možnosti
VS

V. Stejskal

1. 10. 2012 13:43
1945

Uz na podzim 1945 vyvezli Rusove z Nemecka nekolik set raketovych odborniku i s rodinami a technicke zarizeni vcetne V2. Ukolem Nemcu bylo zapustit nekolik raket V2. Tim jejich mise skoncila. Dal Rusove pokracovali sami - prvni sputnik, Lajka, Gagarin, Powel atd. Amici s Braunem jenom koukali.

0 0
možnosti
VN

V. Novák

1. 10. 2012 16:11
S těmi Němci se taky nedalo nic jiného dělat.

Byla to třetí garnitura techniků, sice schopných jako technici, ale absolutně bez invence.

Jak píše Magnus v Otrocích raket (i když to určitě nechtěl zdůraznit) nenapadlo je propojit čidla polohového systému s výkonnými prvky, takže rakety létaly  jak se jim zachtělo. Napravil to až Magnus, který byl odborníkem na gyroskopy. Tedy každý z techniků rozuměl jenom svému úzkému oboru a nikdo raketě jako celku.

Ti "správní" němečtí rakeťáci byli už dávno v USA, očištění od podezření, že by se snad - nedej Bůh! - účastnili válečných zločinů a zločinů proti lidskosti...

0 0
možnosti

P. Šraier

1. 10. 2012 11:47
V článku ale chybí,

že tyto střely (V-1 i V-2), jakkoli na samé mezi tehdejších technických možností, měly strategický dopad jen okrajový. Civilní Londýn byl pro nepřesné střely dostatečně velký cíl ale o výsledku války se už dávno rozhodovalo ve vzdálených amerických zbrojovkách, leteckých továrnách a loděnicích...;-)

0 0
možnosti
PB

P. Balcar

7. 10. 2012 10:58
...

"První V-2 taky byly připraveny k nasazení až koncem léta 1944, tedy až po invazi do Normandie - a pro Německo beznadějně pozdě."

0 0
možnosti